Sankce za EET

Rekordní pokuta 270 tisíc za neplnění EET. Pražský restauratér vydával falešné účtenky

Sankce za EET
Rekordní pokuta 270 tisíc za neplnění EET. Pražský restauratér vydával falešné účtenky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zatím nejvyšší pokutu za neplnění povinností u elektronické evidence tržeb (EET) ve výši 270 tisíc korun obdržel pražský restauratér. Během dvouměsíční kontrolní akce u něj kontroloři odhalili 4000 falešných účtenek. Generální finanční ředitelství (GFŘ), které pokutu vystavilo, výši částky potvrdilo, více však na dotaz deníku Echo24 sdělit nechtělo. Za podivný označil případ předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Ředitelství uvedlo, že pražský podnikatel cíleně vydával účtenky s neplatnými kódy a nepřiznával tak polovinu celkových tržeb své provozovny. Kontroly u něho během dvou měsíců našly na 4000 podobných účtenek, podle ředitelství tak dlouhodobě a ve velkém rozsahu porušoval zákon o evidenci tržeb. Pokuta jemu vystavená přesáhla o 10 tisíc korun dosavadní nejvyšší sankci za neplnění EET. Deník Echo24 se na GFŘ obrátil s dotazem, jak kontroloři na restauratéra přišli a jak byla určena výše částky. Na případ upozornil server Podnikatel.cz

Ředitelství nicméně odmítlo zabíhat do detailů. „Vzhledem k zákonné povinnosti mlčenlivosti (§ 52 a násl. daňového řádu) se nemůžeme vyjadřovat ke konkrétním případům. Rozhodnutí ohledně výše pokuty zohledňuje všechny relevantní skutečnosti a konkrétní okolnosti každého jednotlivého případu. Je posuzován způsob spáchání přestupku (např. porušování povinností je systematické a plánované), přitěžující okolnosti (např. recidiva) či polehčující okolnosti (poplatník účinně pomáhal při objasňování přestupku),“ napsal v odpovědi mluvčí GFŘ Lukáš Heřtus.

Příliš moudrý z případu není ani šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něj by taková situace mohla nastat v případě, že by restauratér vystavil účtenku, ale zákazník si ji nevzal. „Ten podnikatel ji může vyhodit, nebo si ji může nechat. Často si je ti podnikatelé nechávají, protože v některých případech nesprávného zaúčtování nebo něčeho podobného, můžou tu účtenku stornovat,“ přiblížil pro Echo24 Bábek. 

Z vyjádření GFŘ však nevyplývá, jak se k 4000 účtenkám dostalo, ani co to znamená falešná účtenka, a jasné to není ani Bábkovi. „Pro mě vystavená účtenka je vystavená účtenka. Rozuměl bych tomu, kdyby byla vystavena účtenka a nebyla by zaevidována tržba do EET. To znamená, že on vystavil účtenku, ale pravděpodobně nezaevidoval tu tržbu, ale to pro mě není falešná účtenka, to je účtenka,“ řekl. „Moc nerozumím těm pojmům,“ uzavřel předseda Podnikatelských odborů.

Přes čtvrt milionu kontrol

Za více než rok a půl fungování EET proběhlo 126 954 kontrol. Z nich u necelých třiceti tisíc finanční správa zjistila pochybení. Celková výše udělených pokut od finanční správy se vyšplhala téměř na 70 milionů korun, u celní správy pak dalších 27 milionů. Intenzita kontrol navíc neustává, pouze za letošní rok bylo provedeno přes 44 tisíc prověření. 

Částka překonala dosavadní nejvyšší udělenou pokutu v hodnotě 260 tisíc. Tu dostal loni pardubický podnikatel provozující podle svých slov maloobchod s ostatním zbožím. Podle Finančního úřadu pardubického kraje opakovaně nezasílal údaje do systému EET a nevystavoval účtenky. 

Podnikatelské odbory ale i sami podnikatelé či daňoví poradci kritizují finanční správu kvůli často nepřiměřené a nesmyslné tvrdosti při kontrolách. Bouři zvláště na sociálních sítích vyvolal případ, kdy důchodkyně v trafice nevystavila účtenku za bonbony Tic Tac a majitel stánku dostal pokutu 15 tisíc korun. Zveřejnily ho právě Podnikatelské odbory. Server Echo24 o něm informoval zde. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) po zveřejnění těchto informací obvinila předsedu Podnikatelských odborů ze lži a tvrdila, že protokol o kontrole nemají, nebo že zkreslily jeho obsah. Odbory dokument o pokutě následně zveřejnily na svém Facebooku.

, jhr, mm