Aféra švýcarských reprezentantů

Gesta po vítězství nad Srbskem stála švýcarské fotbalisty s albánskými kořeny 8680 eur

Aféra švýcarských reprezentantů
Gesta po vítězství nad Srbskem stála švýcarské fotbalisty s albánskými kořeny 8680 eur

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Fotbalistům s albánskými kořeny, Granitu Xhakovi a Xherdanu Shaqirimu, kteří na mistrovství světa v Rusku reprezentují Švýcarsko, byla udělena vysoká pokuta za kontroverzní oslavu gólů. Oba fotbalisté totiž při zápase se Srbskem předvedli gesto se zkříženýma rukama, které připomínalo státní znak z Albánie – orla. Právě mezi Srbskem a kosovskými Albánci totiž panuje dlouholeté politické napětí. Mezinárodní fotbalová federace FIFA jim nyní dala pokutu 8680 eur, což je v přepočtu asi 225 tisíc korun.

Se zprávou o pokutě přišla sportovní televize Eurosport. Oba hráči můžou být za pokutu ještě rádi, protože jim hrozila i zápasová stopka. Podle stanov organizace FIFA bude každý hráč, který během zápasu provokuje veřejnost politickými či jinými gesty suspendován na dva zápasy.

Samotní hráči však za svými gólovými oslavami nevidí nic politického. „Tohle je vítězství pro mou rodinu, pro Švýcarsko, Albánii a Kosovo. Gesto bylo pro všechny ty, kteří mě podporují; nebylo mířeno na naše protivníky. Byl to hodně emočně vypjatý zápas,“ řekl novinářům jeden ze střelců Granit Shaka. Jeho kolega z reprezentace a střelec druhé branky, Xherdan Shaqiri, který má taktéž albánské kořeny, řekl: „Nemá to nic společného s politikou, je to jenom o fotbale.“

Jejich oslavy se nelíbily ani hlavnímu koučovi švýcarských fotbalistů Vladimiru Petkovičovi. „Nikdy byste neměli míchat fotbal s politikou,“ řekl novinářům trenér.

FIFA zároveň pokutou potrestala i trenéra srbského národního týmu Mladena Krstajiče. Ten byl totiž po zápase rozladěn výkonem hlavního sudího a na jeho adresu uvedl, že by jej „poslal před soud do Haagu“. Pokutu dostal také švýcarský kapitán Stephan Lichtsteiner, který se připojil k oslavám Xhaky a Shaqiriho.

, tk

26. června 2018