VZTAHY S RUSKEM

Řecko vyhostí ruské diplomaty, snažili se ovlivnit dohodu s Makedonií

VZTAHY S RUSKEM
Řecko vyhostí ruské diplomaty, snažili se ovlivnit dohodu s Makedonií

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Řecko vyhostí dva ruské diplomaty a dvěma dalším zamezí v přístupu do země. Diplomaty Řecko viní ze zasahování do vnitřních záležitostí země a ilegálního jednání ohrožujícího národní bezpečnost. Podle řeckého deníku Kathimerini se snažili ovlivnit spor mezi Řeckem a Makedonií o změně názvu země.

Ruští diplomaté se měli především provinit snahou zmařit dohodu, která by ukončila sedmadvacetiletý spor mezi Řeckem a Makedonií o změně názvu a teoreticky by umožnila přístupové rozhovory mezi Makedonií, EU a NATO. 

Řekové považují název sousední země za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Kvůli tomu Atény také stále blokují snahu Makedonie vstoupit do EU a do NATO. Podle dohody by novým oficiálním názvem měla být Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

Makedonský parlament podruhé schválil ratifikaci dohody s Řeckem, která řeší spor o název bývalé jugoslávské republiky kompromisem Republika Severní Makedonie. Poslanci vládní většiny tak zvrátili veto, kterým prezident Ďorge Ivanov první ratifikaci zamítl. Prezident po opětném schválení ratifikace parlamentem má nyní podle ústavy povinnost dokument podepsat, ale není jasné, zda to vzhledem ke svému silnému nesouhlasu skutečně udělá.

Po makedonském schvalovacím procesu přijde na řadu ratifikace řeckým parlamentem. Premiér Alexis Tsipras to ale nebude mít jednoduché. Proti dohodě se staví nejen většina opozičních stran, ale i koaliční partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové.

S dohodou není spokojena značná část jak makedonské, tak řecké veřejnosti. V obou zemích se proti ní konaly velké demonstrace.

, , zd