Vztahy v Koreji

Zástupci Korejí jednají o společných sportovních týmech na Asijských hrách

Vztahy v Koreji
Zástupci Korejí jednají o společných sportovních týmech na Asijských hrách

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Představitelé Severní a Jižní Koreje se sešli k jednání o tom, zda při zahajovacím ceremoniálu srpnových Asijských her nastoupí jejich sportovci spolu a zda vytvoří v některých sportech společné týmy. Na Korejském poloostrově se letos snížilo napětí, když diktátor KLDR Kim Čong-un zastavil raketové a jaderné testy své země a vydal se na cestu diplomacie. Minulý týden se generálové armád obou Korejí dohodli na obnově vojenské telefonické horké linky.

V tomto týdnu budou zástupci Severní a Jižní Koreje diskutovat o obnově setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53, rovněž pak o možném obnovení přerušených železničních a silničních spojení mezi oběma zeměmi a zřízení jihokorejského styčného úřadu v KLDR.

Nové mezikorejské schůzky přicházejí poté, co se v úterý sešli na historickém summitu v Singapuru severokorejský vůdce Kim a americký prezident Donald Trump. Kim na summitu zopakoval svůj slib pracovat na „úplném odstranění zbraní z Korejského poloostrova“, Trump za to slíbil Pchjongjangu bezpečnostní záruky a pozastavení společných vojenských cvičení s Jižní Koreou.

Předmětem dnešních rozhovorů, které se konají ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi, je spolupráce korejských sportovců na Asijských hrách, jež letos pořádá Indonésie. Jednat by se mělo i o možném uspořádání basketbalových zápasů týmů Severní a Jižní Koreje, které vůdce KLDR Kim navrhl na summitu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem v dubnu, uvedlo jihokorejské ministerstvo sportu.

Delegace Severní a Jižní Koreje již letos nastoupily společně na zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu a pro olympiádu byl vytvořen také společný ženský hokejový tým.

,

18. června 2018