Nárůst případů je přirozený, koronavirus se stává sezónním virem, míní imunolog Thon
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem je podle imunologa Vojtěcha Thona z Masarykovy univerzity v Brně přirozený, protože jde o sezónní virus. Důležité je podle něj chránit několik stovek tisíc neočkovaných lidí, pro které je nemoc covid-19 velkým rizikem, protože mohou začít ve vážném stavu plnit nemocnice. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je stále asi 400.000 lidí ve věku nad 60 let, kteří nebyli očkovaní ani nemají záznam o nákaze.
Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo v pondělí zachyceno téměř 1350 nových pozitivních případů. "Je to přirozené. Nový koronavirus se postupně stává sezónním virem. Není nic mimořádného, že právě v sezóně podzimu a zimy tu bude a bude narůstat. A pokud budeme testovat, tak ho budeme zachytávat," řekl Thon.
Podle něj bude pro vývoj na podzim a v zimě důležité, jak si nákazou česká populace prošla v minulosti. Díky tomu, že se velká část populace s virem setkala. Část podle Thona opakovaně a další byli očkováni, což zasazuje ČR do unikátně příznivé situace. Podle dat ministerstva bylo dosud 1,7 milionu zachycených případů. Thonova studie na 30.000 osobách ukázala, že zhruba dalších 28 procent lidí bez pozitivního PCR testu mělo protilátky.
Zvyšující se počty tak podle něj jsou nižší než v dřívější vlně, ale zároveň nedochází k závažným průběhům. "Bohužel několik set tisíc lidí populace, která je riziková, nebylo doočkováno. Pokud se to nepodchytí, nedá se jim správná léčba, mohou začít plnit nemocnice a přecházet do těžkého stavu, pokud nebyli s virem v kontaktu," uvedl. Lidem, kteří nemoc už prodělali, podle něj stačí jedna dávka očkování.
Podle dostupných dat se nakazilo zhruba 7000 lidí po dokončeném očkování, v září 2400 a v říjnu zatím 1700. Tvoří tak v září a říjnu kolem 20 procent nových případů. "V podstatě teď ztrácíme informaci, protože se cíleně netestují lidé, kteří jsou očkovaní, ale my víme, že jsou také infikováni a nákazu dál mohou přenášet," dodal.
Podobně se vyjadřují další odborníci. Více nakažených nemusí podle nich znamenat více vážně nemocných, pokud se neobjeví varianta viru nereagující na protilátky. Připomínají, že protiepidemická opatření musí dál dodržovat i očkovaní lidé.
"Plošný lockdown by už nastat neměl, pokud do situace nezasáhne nová velmi riziková mutace. Stejně tak by už na větším území nemělo nastat zaplnění intenzivních lůžek a omezení poskytované zdravotní péče," uvedl epidemiolog a poradce ministra Rastislav Maďar.
Podle predikcí ÚZIS bude na konci října při současné rychlosti šíření viru zhruba 2000 nových případů denně a v nemocnicích najednou zhruba 500 hospitalizovaných. V pondělí jich bylo 373.