kritika šéfa hnutí ANO

Primátor Macura za ANO chce omezit zásahy Babiše do kandidátek

kritika šéfa hnutí ANO
Primátor Macura za ANO chce omezit zásahy Babiše do kandidátek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), který se dlouhodobě netají svými výhradami k fungování hnutí ANO, bude usilovat o to, aby jeho předseda Andrej Babiš už neměl pravomoc zasahovat do komunálních kandidátek. Uvedl to ve čtvrtek v pořadu Interview České televize.

Tomáši Macurovi, který s 33 procenty hlasů obhájil post primátora ve třetím největším tuzemském městě, se nelíbí zasahování premiéra a předsedy hnutí ANO do jednotlivých kandidátek v komunálních volbách. Macura tak naráží na výměnu lídra Patrika Nachera v Praze. Ten měl sice kandidovat na primátora, ale krátce před volbami byl po zásahu Andreje Babiše přesunut na druhou pozici kandidátky a v pozici lídra jej nahradil podnikatel Petr Stuchlík.

„To se mi třeba nelíbí. Chtěl bych, aby tato kompetence pro předsedu hnutí už v nových stanovách nebyla. To je věc, o kterou se chci pokusit zasadit,“ řekl ve čtvrtek Macura. A dodal, že nejde o zákulisní kroky. „Věci, které se mi nelíbí, říkám přímo panu předsedovi, nebo je sděluji na sněmu. V každé straně jsou přece různé názory, a to je úplně normální,“ dodal.

„Do celostátní politiky nikdy nepůjdu“

V rozhovoru ostravský primátor také uvedl, že se nechystá přesunout do celostátní politiky. „Šel jsem do politiky s cílem pomoci tomuto městu. Jsem zdejší občan a patriot ve městě, které miluju. Pro mě politika začíná a končí Ostravou. Na celostátní úroveň určitě nikdy nepůjdu,“ řekl Macura.

Podle něj je důležité, aby hnutí ANO stavělo do budoucna na třech principech. „Jde o tři základní pilíře – liberalismus, protikorupční postoj a proevropský postoj hnutí. Pokud tyto postoje budou dodržovány, a já věřím, že jsou, i když občas s drobnými excesy, tak já budu spokojen,“ uvedl Macura.

Ostravský primátor už v minulosti předsedu hnutí Andreje Babiše kritizoval například kvůli kauze Čapí hnízdo. „Pro mě je Čapí hnízdo pravděpodobně výsledkem pokusu o daňovou optimalizaci, do jakého bych já osobně nešel. I když takhle to dělaly stovky jiných společností. Je také otázka, jestli o tom rozhodoval on sám, nebo mu to přinesli na podnose jeho manažeři. Sám bych se tím nikdy nechlubil, kdyby se mi něco podobného stalo, okamžitě bych těch 50 milionů vrátil a hluboce se omluvil. Ale hůl bych kvůli tomu nad ním nelámal,“ řekl Macura na konci října v rozhovoru pro Aktuálně.

Ostravu nově vede koalice vítězného hnutí ANO s ODS, Piráty a lidovci. V 55členném zastupitelstvu má převahu 35 hlasů. Macura z vítězného hnutí ANO byl znovu zvolen primátorem ve středu.

drb, red