Nafta za miliony

Policie obvinila bývalé šéfy Viktoriagruppe kvůli zmizelé naftě

Nafta za miliony
Policie obvinila bývalé šéfy Viktoriagruppe kvůli zmizelé naftě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Policie v polovině března obvinila kvůli zmizelé naftě bývalého majitele firmy Viktoriagruppe Petra Malého, jednatele české pobočky společnosti Lubomíra Novotného, další dva lidi a jednu firmu. Po několikaletém prověřování jsou stíháni kvůli podvodu. Škoda dosahuje 108 milionů korun. Serveru iRozhlas.cz to řekl státní zástupce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Ani jeden z manažerů Viktoriagruppe nechtěl o případu mluvit, uvedl server.

„Ve věci chybějící hmoty, dříve uskladněné v německém Kraillingu, policejní orgán zahájil trestní stíhání čtyř fyzických osob a jedné osoby právnické, a to pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu,“ uvedl Minx. Škoda podle něj dosahuje 108 milionů korun.

Případ zmizelé nafty je jednou z kapitol sporu o její české nouzové zásoby uložené v Německu. Společnost Viktoriagruppe, která zkrachovala v roce 2015, skladovala pro stát v Bavorsku palivo přibližně za miliardu korun. Poté, co skončila v insolvenci, začala o skladované zásoby právní bitva. Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Kraillingu zpět. Poté, co ale z Německa dorazila poslední cisterna, měření potvrdilo obavy, že miliony litrů paliva chybí. Správa státních hmotných rezerv, která se o strategické zásoby stará, uvedla, že postrádá 6,3 milionu litrů.

„Tahle kauza je nepříjemným dědictvím minulého vedení správy a důsledkem jejich rozhodnutí z roku 2010 o uskladnění českých nouzových zásob v Německu,“ uvedl v reakci současný předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. V roce 2014, krátce po svém nástupu na správu, změnil metodiku kontroly skladů a díky tomu se podle něj přišlo na to, že část nafty v Německu chybí.

Podle kriminalistů do bavorského skladu část paliva nikdy nedorazila, Petr Malý s Lubomírem Novotným a dalšími dvěma obviněnými jeho příjem na začátku roku 2011 údajně vykázali pouze papírově, píše server. „Předložili Správě státních hmotných rezerv dvě fiktivní listiny, kterými záměrně nepravdivě deklarovali fyzické naskladnění nafty do skladu Krailling, ačkoliv si všichni byli vědomi toho, že k naskladnění deklarované hmoty nikdy nedošlo,“ popisuje dokument k případu, s nímž se server seznámil. Aby zastřeli skutečné naskladnění nafty, použili údajně jeden doklad o příjezdu vlaku s naftou dvakrát. Viktoriagruppe se tak podle vyšetřovatelů nezákonně obohatila o 44 milionů korun.

Na přelomu let 2012 a 2013 pak podle policie společnost na pokyn Malého natřikrát ze skladu odvezla přes čtyři miliony litrů nafty, které posléze prodala. Správu hmotných rezerv ovšem obvinění o tom neinformovali a za palivo nezaplatili skoro 62 milionů korun.

Za skladování údajně zmizelé nafty si pak Viktoriagruppe od Česka dva a půl roku nechala platit, čímž podle policie způsobila další škodu přesahující dva miliony korun.

Kriminalisté čtveřici obvinili v polovině března a podle webu jí rovnou kvůli možné stamilionové škodě zablokovali majetek.

 

,

5. dubna 2018