Zdanění církevních restitucí

„Urážka nejvyšší instituce v zemi.“ Opozice piluje ústavní stížnost na zdanění církevních náhrad

Zdanění církevních restitucí
„Urážka nejvyšší instituce v zemi.“ Opozice piluje ústavní stížnost na zdanění církevních náhrad

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kontroverzní zdanění církevních restitucí, které má platit od Nového roku, už brzy může zarazit Ústavní soud. Stížnost k němu totiž zanedlouho podají poslanci i senátoři několika politických stran. Za Senát ji předloží lidovci s podporou dalších senátorských klubů, v Poslanecké sněmovně vzniká stížnost v ODS. Postup koordinují lidovci a ODS spolu se STAN či TOP 09.

„V některém ze dnů v tomto týdnu nebo počátkem dalšího stížnost oficiálně představíme, bude podána k Ústavnímu soudu z úrovně Senátu. Autorem je KDU-ČSL, podepsali se i senátoři STAN, ODS, z klubu Senátor 21 a podstatná část ČSSD,“ řekl deníku Echo24 předseda lidovců Marek Výborný s tím, že stížnost je precizně propracovaná a má asi 60 stran.

Výborný nechtěl odhadovat, jak a kdy Ústavní soud rozhodne. Připomněl ale, že problematická je účinnost zákona, který zdanění církevních restitucí umožňuje. Platit má totiž už od 1. ledna 2020. „Nejsem si jist, zda do té doby Ústavní soud rozhodne,“ uvedl.

Ústavní stížnost vzniká i v Poslanecké sněmovně, jako první ji ale podají senátoři. „Stížnost mám de facto připravenou, jen probíhají ještě konzultace s ostatními kluby. Podpisy budou sbírány během tohoto týdne. A jak jsem již dříve signalizoval, dám přednost senátorům a nechám je podat návrh jako první,“ uvedl pro Echo24 předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).

Výhra KSČM

Zdanění církevních restitucí byla jednou z podmínek, jíž komunisté podmínili podporu vlády ANO a ČSSD. Senátoři za ČSSD spolu s dalšími opozičními kluby ale krok odmítli, když o něm horní komora hlasovala. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se ke stížnosti senátoři za vládní sociální demokraty postaví. Místopředseda klubu Jiří Dienstbier pro Echo24 řekl, že o nikom konkrétním, kdo hodlá ústavní stížnost podpořit, neví, nevylučuje ale, že takoví v klubu budou. „O nikom konkrétním nevím, nevylučuji to, nemáme v klubu žádné jednotné stanovisko. Každý se bude rozhodovat podle sebe. Osobně jsem byl pro zamítnutí zdanění, mám pochybnosti o ústavnosti, ale stížnost aktivně nepodpořím,“ řekl deníku místopředseda klubu ČSSD Jiří Dienstbier.

Předsedové České biskupské konference Dominik Duka, Ekumenické rady církví Daniel Ženatý a Federace židovských obcí Petr Papoušek ve společném prohlášení nedávno uvedli, že zdanění finančních náhrad způsobí církvím vážné finanční obtíže, a pro některé menší může být dokonce likvidační. Novelu považují za nemravnou a protiústavní.

Velice tvrdě se vůči zdanění církevních restitucí nedávno na svátek svatého Vojtěcha vymezil kardinál Dominik Duka. Při mši 23. dubna v katedrále svatého Víta označil zdanění církevních náhrad za urážku „nejvyšší instituce v této zemi“. „Nejde o peníze, jde o urážku nejvyšší instituce v této zemi. Ať si to přeberou soudruzi a soudružky a poslanci z kterékoli partaje,“ hřímal Duka.