Přelomový rozsudek

Kiska prohrál soud o pozemky pod Tatrami. Být jím, vzdám se funkce, řekl soudce

Přelomový rozsudek
Kiska prohrál soud o pozemky pod Tatrami. Být jím, vzdám se funkce, řekl soudce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Slovenský prezident Andrej Kiska prohrál soudní spor o pozemky u obce Velký Slavkov pod Tatrami. Soudce, který rozsudek vynesl, se nechal slyšet, že kdyby byl na Kiskově místě, rezignoval by na svůj post. Informovaly o tom slovenské Hospodárské noviny.

Soudce Okresního soudu v Popradu Miroslav Radačovský dal v pátek za pravdu lékaři Jánu Francovi, který se s prezidentem do sporu pustil, a uznal mu vlastnická práva na pozemky. Kiskův právní zástupce Ladislav Scholcz nicméně nevyloučil, že se jeho klient vůči verdiktu odvolá. „Budu ho informovat o výsledcích sporu, zváží všechny okolnosti. Zatím nevím, jestli se odvoláme,“ řekl.

„Důvod, proč jsem takto rozhodl, je, že co se týká skutkových zjištění, je absolutně zřejmé a nezpochybnitelné, že pan doktor Franc nabyl těchto pozemků od svého otce na základě darovací smlouvy,“ konstatoval Radačovský. „On i jeho otec se k těmto pozemkům chovali jako vlastníci, protože je i pronajímali, nelze tedy konstatovat, že šlo o nedbalého vlastníka,“ dodal.

Doplnil nicméně také, že žalovaný Kiska, který pozemky získal pomocí kupní smlouvy od Júlia Sirockého, neměl špatné úmysly. „Buďme tedy objektivní, vycházejme z důkazů a vezměme v úvahu, že co se týká Kisky, pozemků nabyl v dobré víře.“ Podle soudce má prezident také nárok na navrácení finančních prostředků od toho, od něhož pozemky prvně koupil.

„Celá záležitost je jeden velký podvod,“ zhodnotil spor Ján Franc a vyjádřil své přání, aby se ve věci dál vedlo vyšetřování.

Kiska by měl odejít z politiky, říká soudce

„Kdybych byl prezidentem republiky a kterýkoliv jiný soudce by zjistil všechny skutečnosti a souvislosti jako já, vzdám se funkce prezidenta republiky, nebudu se ucházet o žádnou jinou politickou funkci a odjedu do země, kde se cítím dobře,“ prohlásil Radačovský. „Například do Spojených států nebo Izraele a pozor, tím nechci tvrdit, že si nevážím amerického nebo židovského národu, ale tak bych se zachoval já,“ cituje jej web Pravda.sk.

Případ má své kořeny v roce 1999, kdy Kiska odkoupil pozemek pod Tatrami o rozloze 1,2 hektaru. Vloni se však přihlásil Franc s tím, že pozemek náleží jeho rodině, které byl neoprávněně odebrán. Proto podal na Kisku žalobu.

, jhr

26. října 2018