Piráti chtějí předcházet lžím na úřadech. Ženy by si koncovku -ová měly vybrat dobrovolně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Svobodnou volbu při rozhodování o připojení přípony -ová ke svému příjmení chtějí zavést Piráti. První pokus nevyšel poslankyni Heleně Válkové (ANO), kterou vláda premiéra Andreje Babiše odmítla. Podle Pirátů se nepřechýlená příjmení vyskytovala i v minulosti a není tak důvodem, aby tomu nebylo i dnes. Proti se však staví nedávný průzkum, podle kterých Češi preferují přechýlená příjmení. Volbu by pak zavedli pouze u cizích příjmení.
Pirátská iniciativa vzniká od poslance Ondřeje Profanta, který navrhuje svobodnou volbu příjmení ve svém pozměňovacím návrhu k novele zákona o matrikách. Podle něj je nynější úprava diskriminační a ženy nabádá k tomu, aby na úřadech lhaly. Češky si totiž neoficiálně mohou příjmení změnit bez koncovky -ová, musejí však uvést, že jsou cizinky, mají za manžela cizince nebo že se chystají žít v zahraničí. Úřady tyto důvody navíc nekontrolují.
„Cílem mé iniciativy tedy není vymýcení přechylování nebo znásilňování češtiny, chci pouze uvést do souladu současnou praxi s legislativním stavem, a umožnit tak volbu všem ženám, které o nepřechýlené příjmení projevují zájem. Ostatně nepřechýlená příjmení nejsou nic, s čím by si čeština neporadila. Již v minulosti docházelo, hlavně kvůli silnému kontaktu s německojazyčným prostředím, k používání jak přechýlené, tak nepřechýlené formy,“ uvedl k návrhu Ondřej Profant.
Nedávný průzkum agentury STEM/MARK uvádí, že Češi si zatím změny příliš nepřejí. Podle vzorku si přeje přidávat příponu -ová ženám na 64 procent mužů a 57 procent žen. Pouze 29 procent mužů a 37 procent žen by pak chtělo, aby si ženy mohly své příjmení vybrat.
Rozdíl je však v případě u žen, která mají jména cizího původu, jako je například László, Jacques nebo Emmons. Přechylování u těchto jmen pak požaduje 21 procent mužů a a pouze 9 procent žen. Většina respondentů by pak chtěla, aby se u cizích jmen zavedla volba výběru.
Profantův návrh zřejmě narazí ve sněmovně, proti se totiž postavila vláda, která jakékoliv změny odmítá. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak původní návrh Válkové zamítl jako nepodstatný. Podle ministerstva vnitra nejsou pro takovou změnu věcné důvody. Přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému,“ uvedl Jan Hamáček. Předseda sociální demokracie se prý ale v budoucnu nebrání diskuzi na toto téma.