Neshody na Blízkém východě

„Problém uprchlíků je lež,“ míní jeruzalémský starosta a hodlá převzít práci OSN

Neshody na Blízkém východě
„Problém uprchlíků je lež,“ míní jeruzalémský starosta a hodlá převzít práci OSN

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) je znepokojen záměrem jeruzalémského starosty zrušit operace úřadu ve východním Jeruzalémě. UNRWA pomáhá milionům potomků Palestinců, kteří opustili své domovy po vzniku Izraele, ve východním Jeruzalémě provozuje několik škol a klinik. V tamním uprchlickém táboře je stále asi 24 000 lidí. Starosta Nir Barkat ve čtvrtek v prohlášení napsal, že rozhodnutí Spojených států zásadním způsobem snížit své příspěvky UNRWA vytvořilo „vzácnou příležitost“ poukázat na smysl tohoto úřadu. „Skoncujeme s tou lží, jíž je ‚problém uprchlíků‘,“ napsal Barkat.

Americká administrativa stejně jako izraelská vláda tvrdí, že UNRWA svou činností konzervuje problém, který se netýká lidí, jimž pomáhá. Jsou to potomci 700 000 Palestinců, kteří opustili své domovy po vzniku Izraele před 70 lety. Agentura údajně brání uprchlíkům začleněním do společnosti, jíž jsou obklopeni. Uprchlíci žijí v okolních zemích a také v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Ve východním Jeruzalémě sitauci komplikuje ještě status této části města. Podle Izraele jde o součást sjednocené metropole Izraele, avšak OSN připojení východní části města ke zbytku neuznává. Ve východním Jeruzalémě UNRWA zaměstnává asi 600 lidí. „UNRWA udržuje své operace na okupovaných palestinských územích včetně východního Jeruzaléma od roku 1967 ve spolupráci a na základě formální dohody s Izraelem, která stále platí,“ uvedl úřad v reakci na Barkatovo prohlášení.

Podle Barkatova plánu převezme zdravotní, vzdělávací a sociální služby ve východním Jeruzalémě, které dosud zajišťovala UNRWA, městská správa. „Poskytujeme služby všem občanům města bez rozdílu, v našem městě žádní uprchlíci nejsou,“ sdělil.

Premiér Benjamin Netanjahu nedávno řekl, že by UNRWA měla být zrušena. USA v srpnu oznámily, že zastavují finanční pomoc agentuře, protože její program je „nenapravitelně chybný“. Roční rozpočet agentury je 1,1 miliardy dolarů (24,4 miliardy Kč) a Spojené státy do něj dosud přispívaly zhruba třetinou.

Úřad byl nucen začít redukovat svůj personál, což vyvolalo nespokojenost mezi pracovníky i obavy o chod mnoha škol a dalších služeb. Z Gazy byla UNRWA nucena tento týden evakuovat kvůli nepokojům místního personálu své zahraniční zaměstnance.

,

5. října 2018