Zeman v Maďarsku

Zemanovo auto v Budapešti doprovázeli husaři na koních

Zeman v Maďarsku
Zemanovo auto v Budapešti doprovázeli husaři na koních

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Setkáním s maďarským prezidentem Jánosem Áderem dnes zahájil český prezident Miloš Zeman oficiální část své třídenní návštěvy Maďarska. Před Sándorovým palácem, sídlem hlavy maďarského státu, přijali Zemana s vojenskými poctami. Zemanův vůz k paláci doprovodili čtyři maďarští husaři na koních. Prezidenti budou nyní jednat o politických či hospodářských vztazích svých zemí, které spolu se Slovenskem a Polskem úžeji spolupracují v rámci takzvané visegrádské čtyřky.

Prezidenta Zemana a jeho manželku Ivanu na Svatojiřském náměstí mezi prezidentským palácem a Budínským hradem přijal maďarský prezident János Áder s manželkou Anitou Herczeghovou s vojenskými poctami. Vůz hlavy českého státu před palác doprovodili čtyři husaři na koních. Po ceremoniálu začalo jednání prezidentů, k nimž se následně připojí i členové jejich delegací.

Dnes má prezident na programu ještě setkání s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem a předsedou parlamentu Lászlóem Kövérem, který je členem premiérovy strany Fidesz.

Zeman se v úterý, kdy do Budapešti dorazil, setkal s českými a maďarskými podnikateli. Při této příležitosti se označil za lobbistu za jakoukoli českou firmu, která chce proniknout do zahraničí. Hlavu státu na návštěvu Maďarska doprovodily tři desítky zástupců českých firem, především z oblasti energetiky či strojírenství.

Zeman po loňských prezidentských volbách řekl, že by chtěl během svého druhého mandátu navštívit všechny sousední státy a „čestného souseda“ Maďarsko. V Bratislavě, Varšavě a Berlíně byl již loni, do Vídně zavítal letos v dubnu. Návštěva Budapešti, kam přiletěl v úterý odpoledne, tak byla poslední na tomto seznamu.

,

15. května 2019