Škatulata ve sněmovně, ODS a SPD hledá náhrady za své bývalé poslance ve vedení výborů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslední dny se nesou ve znamení odchodů několika poslanců z klubů sněmovny, ať už nucených, jako to bylo v případě Václava Klause mladšího z klubu ODS, nebo dobrovolných jako u poslanců Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivany Nevludové z SPD. Strany však musejí vyřešit další zásadní problém, jelikož všichni jmenování zastávají vysoké funkce v poslaneckých výborech. ODS i SPD spoléhají především na politické dohody z počátku volebního období, které jim na křesla ve výborech dávají právo.
O změně ve vedení školského výboru plánují občanští demokraté jednat příští týden. V sobotu vyloučili ze strany jeho předsedu Václava Kluse mladšího. Po návratu z pracovní cesty do Srbska bude s vedením klubu jednat i vyloučený poslanec.
Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury by měl o předsedovi školského výboru rozhodnout poslanecký klub. V Otázkách Václava Moravce na ČT uvedl, že pokud by se Václav Klaus nevzdal pozice předsedy citovaného výboru sněmovny, tak by se na následném postupu domluvil s předsedy ostatních poslaneckých klubů: „Požádám je, aby s tím návrhem přišel výbor, ať tím nezatěžujeme Poslaneckou sněmovnu jako celek. To se dá podle jednacího řádu udělat. Pak by přišel výbor s novým návrhem na nového předsedu, poté co ODS předloží kandidáta. Nakonec by nového předsedu výboru potvrdila Poslanecká sněmovna.“
Sám Václav Klaus mladší to své bývalé straně ale zjevně příliš neulehčí. Svého předsednického postu se nechce jednoduše vzdát. „Mám rád tajné svobodné volby, takže se ničemu podvolovat nebudu,“ uvedl Klaus pro Echo24.
Předsednictvím školského výboru se bude ODS podle mluvčí Jany Havelkové zabývat při nejbližším jednání Sněmovny, tedy příští týden. „A to jak na jednání klubu, tak s ostatními stranami ve Sněmovně. Podle politických dohod připadá vedení školského výboru klubu ODS,“ připomněla.
Změnu na místě předsedy výboru žádá po vystoupeních Klause v minulém týdnu i vládní ČSSD. Podle poslance Petra Dolínka (ČSSD) není možné, aby Klaus jako předseda výboru dále působil. O záležitosti chtěl jednat na plénu Sněmovny už v pátek. „Když jsme se doslechli, že to ODS chce řešit sama, řekli jsme si, že necháme ODS, ať to udělá,“ uvedl v neděli předseda klubu ČSSD Jan Chvojka. Poslance pobouřil Klausův výrok, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů.
„Pevně doufám, že s ním ODS a pan předseda klubu Stanjura tuto věc vyřeší a nebudeme to muset řešit na plénu sněmovny. Ale i na to jsem připraven. Co se týče nového předsedy, tak ten má vzejít z demokratického bloku. Tuto dohodu ČSSD rozhodně dodrží,“ uvedl Dolínek pro Echo24.
Podobný problém se týká i SPD, z jehož klubu odešli tři poslanci. Lubomír Volný je například místopředsedou výboru pro evropské záležitosti či předsedou podvýboru pro regionální školství. Marian Bojko je zase místopředsedou zemědělského výboru. Ivana Nevludová pracuje jako místopředsedkyně kontrolního výboru. „V úterý proběhne mimořádný poslanecký klub a o těchto záležitostech bude jednat. Nicméně platí, že tato místa ve výborech dle dohody parlamentních stran náleží SPD,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Barbora Zeťová. Volný a Bojko zároveň v pondělí serveru iRozhlas potvrdili, že budou kandidovat do Evropského parlamentu za hnutí Alternativa pro Českou republiku Kláry Samkové.