Rath chce do Senátu

Rath uvažuje o comebacku. Místo v Senátu by mu vyneslo imunitu

Rath chce do Senátu
Rath uvažuje o comebacku. Místo v Senátu by mu vyneslo imunitu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha sice Krajský soud v Praze poslal před časem nepravomocně na 8,5 roku za mříže za korupci se zakázkami, exministr zdravotnictví ale nyní uvažuje o kandidatuře do Senátu. Znovu by tím nabyl imunity, kterou mají zákonodárci. Rath se v souvislosti s volbami do horní komory parlamentu zajímá o obvod Litoměřice, kde v minulosti strávil ve vazební věznici rok a půl, zatímco policie vyšetřovala jeho kauzu, napsaly Lidové noviny.

Někdejší poslanec sociální demokracie deníku potvrdil, že o kandidatuře uvažuje, a to hned z několika příčin. „V Litoměřicích jsem ve vazbě strávil dost času, takže město znám nejen jako občan, ale v podstatě i z druhé strany, což je dle mého zajímavá zkušenost. Když to úplně zjednoduším, umístění věznice uprostřed města je naprosto nevhodné, čili jedno z možných témat, podotýkám okrajových, je i to, že Litoměřice by si toto měly vyřešit,“ řekl.

Nejvyšší důležitost by Rath přikládal situaci nemocnicí a dalších zdravotnických zařízení na Litoměřicku. „Velké skupiny jako Penta chtějí privatizovat potichu celou řadu nemocnic a nikdo se v­ politice tomuto nevěnuje, nikdo tomu nečelí a nepřichází s alternativním návrhem, jak tomu bránit a co místo toho nabídnout. A to je parketa, ve které jsem vždy byl poměrně silný,“ dodal.

Rozhodnout se exhejtman musí o víkendu, případní zájemci musí svou kandidaturu zaregistrovat začátkem nadcházejícího týdne. Sesbírat dostatečné množství hlasů od voličů už by nestihl, podle informací deníku by se měl zaštítit podporou bloku Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. „Vedu jednání s celou řadou subjektů i s tímto. Ale definitivní rozhodnutí musí padnout koncem víkendu, abych v­ pondělí, pokud řeknu ano, stihl udělat kroky, které jsou nutné pro kandidaturu,“ uvedl někdejší ministr financí.

Rath rovněž otevřeně přiznal, že by se po svém případném zvolení zaměřil na státní zástupce a další osobnosti justice, například soudce Roberta Pacovského. „Ano. Je to další téma, protože jsem přesvědčen, že je třeba hovořit o tom, že státní zástupci se vymkli jakékoliv veřejné kontrole. Vytvořili si stát ve státě, což vidíme denně na spoustě různých případů. V tomto ohledu mám své zajímavé zkušenosti, které by mohly přispět dostat tuto situaci do normálu. To znamená tak, jak to funguje třeba v Rakousku či Německu, kdo tolik atentátů na politiky a podnikatele ze strany státních zástupců neevidují,“ tvrdí Rath ke svým důvodům.

Krabice se 7 miliony korun

Rathova kauza se týká manipulace zakázek na modernizaci kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice, opravy zámku v Buštěhradě na Kladensku či budovy gymnázia v Hostivici. Za zajištění vítězství v tendrech podle obžaloby brali manželé Petr a Kateřina Kottovi (dříve Pancová) s Rathem úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

Kauza začala v polovině května 2012, kdy policie Ratha zadržela s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle policie to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Po četných soudních sporech jej Krajský soud v Praze poslal na 8,5 roku do vězení. O rok nižší trest dostala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kottová a její manžel Petr, kteří podle spisu machinace s tendry organizovali.

 

, jhr

27. července 2018