USA a Británie stahují rodiny diplomatů z Ukrajiny, Česko zatím vyčkává
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Svět řeší, jak naložit se svými diplomaty na Ukrajině, které hrozí konflikt se sousedním Ruskem. České ministerstvo zahraničí aktuálně nepřipravuje stažení rodinných příslušníků pracovníků velvyslanectví na Ukrajině či přímo jejích zaměstnanců. Uvedla to mluvčí resortu Lenka Do. K dění na Ukrajině se každodenně na ministerstvu schází pracovní skupina, která situaci průběžně vyhodnocuje. To Spojené státy nebo Velká Británie začínají stahovat domů rodinné příslušníky diplomatů.
Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odjede jich asi polovina. Evropská unie se podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella k podobnému kroku zatím nechystá. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.
Česká republika je v tomto směru zdrženlivější. „Co se týče případného stažení rodinných příslušníků pracovníků naší ambasády, či rovnou vyslaných pracovníků, toto MZV ČR zatím v tuto chvíli nepřipravuje,“ uvedla Do.
Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pátek novinářům řekl, že Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině. Česko je podle něj připraveno podpořit případné sankce proti Rusku. Zdůraznil potřebu zachování komunikace. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Česko věří v mírové zakončení krize. Šéfka resortu potvrdila, že ČR daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů.
Lipavský se v pondělí v Bruselu účastní prvního zasedání s unijními kolegy, kde chtějí šéfové diplomacií probrat poslední vývoj kontaktů s Ruskem a koordinovat společnou pozici s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem.
USA, EU a Británie
Americké ministerstvo zdůraznilo, že americké velvyslanectví v Kyjevě zůstává nadále otevřené a že oznámení neznamená evakuaci. Krok byl zvažován již nějakou dobu a není známkou zeslabení americké podpory Ukrajiny, konstatovalo ministerstvo. Britské úřady pak uvedly, že neví o žádné konkrétní hrozbě, na zastupitelském úřadu nicméně zůstane jen asi polovina pracovníků.
EU podle Borrella prozatím krok Washingtonu kopírovat nebude. „Nemyslím, že bychom museli opustit Ukrajinu a odejít. Ale možná bude mít ministr (zahraničí USA Antony) Blinken více informací, o které se s námi podělí,“ řekl před jednáním ministrů zahraničí členských zemí EU v Bruselu. Blinken se k jejich diskusi má dnes připojit na dálku.