J&T obdžela 11,5 miliardy, které jí dlužila CEFC. Začne čínské firmě vracet majetek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. Uvedl to zdroj z J&T. Skupina podle něj postupně začne uvolňovat zastavený majetek CEFC. Dohodu se CITIC Group o prodeji pohledávek oznámila J&T v pátek ráno.
Číňané prostřednictvím společnosti Rainbow Wisdom, kterou ovládá CITIC, odkoupí od J&T veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC a Rainbow Wisdom zároveň získá 9,9 procenta v J&T Finance Group. „V průběhu dne budou vyplaceny půjčky CEFC China u J&T a uvolněny veškeré zástavy. Z CEFC bude dnes odvolán ‚krizový‘ management J&T,“ napsal ráno místopředseda představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitter.
CITIC a J&T se dohodly strategicke spolupraci. Probihaji platby a uvolnovani zastav. V prubehu dne budou vyplaceny vsechny pujcky CEFC China u J&T a uvolneny veskere zastavy. Ze CEFC Europe bude dnes odvolan “krizovy” management J&t. Oslava zitra vyhrou v Teplicich :-)
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) 25. května 2018
Až J&T opustí vedení evropské CEFC, vrátí se do něj podle zdrojů serveru Seznam Zprávy Tvrdíkova spolupracovnice Marcela Hrdá. Z českého týmu bude prozatím jediná, Tvrdík by se měl zřejmě připojit později. „Představenstvo bude nejprve dvoučlenné, česko-čínské. Postupně bude ale počet jeho členů opět rozšířen a Jarda se tam znovu vrátí,“ řekl jeden z manažerů seznámený s detaily vyjednávání.
Společnost J&T Private Investments (JTPI) minulý čtvrtek kvůli nezaplacení pohledávek přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management.
CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. J&T už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.
Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).
O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.
Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.