Přechodná výjimka Dukovany neohrozí. „Nemá cenu mudrovat o roce 2045,“ říká Drábová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice neohrozí stavbu nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany. Tendr pro dostavbu v současné době běží a všichni tři zájemci o stavbu už absolvovali první návštěvy v jaderné elektrárně. Začít stavět se pak má za sedm let. Výjimka schválená europoslanci pak hovoří o tom, že do zelené taxonomie spadnou všechny projekty, které získají stavební povolení do roku 2045.
Europoslanci schválili přechodné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice ve středu. Pro Českou republiku se jedná o zásadní rozhodnutí, které bude mít vliv na energetickou strategii v následujích letech. Stát totiž spoléhá na energetický mix, kde má jádro svou zásadní úlohu. Spolu s tím se však hovoří i o dostavbách jaderných elektráren v Dukovanech a Temelínu. Pokud by europoslanci nezařadili jádro mezi zelené zdroje, tak by se možná další výstavba velmi prodražila a banky a investoři by se tak ve velkém na stavbě nepodíleli.
Nejblíž k dostavbě má jaderná elektrárna Dukovany. Tendr na stavbu nového jaderného bloku zahájila polostátní energetická skupina ČEZ letos v polovině března. V současné chvíli jadernou elektrárnu navštívili všichni tři zájemci, aby se seznámili s připravovaným staveništěm a měli tak informace k podání nabídky. Jedná se o americkou společnost Westinghouse, francouzskou EdF a korejskou KHNP.
Blok by se měl začít stavět v roce 2029 a zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036. První nabídky má pak ČEZ dostat již letos v listopadu. Konečné pořadí by mělo být známé v prosinci 2023 a smlouva na zhotovení by měla být podepsána do konce roku 2024.
Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové tak není výjimka v taxonomii se stavebním povolením do roku 2045 problémem. „Podmínky jsou takové, jaké jsou,“ řekla pro Echo24 Drábová. „Dukovany mají být podle harmonogramu spuštěny do roku 2036, takže času je bohatě,“ dodala.
V současné době není zatím zahájen tendr na dostavbu jaderné elektrány Temelín. Bývalá Babišova vláda ke konci svého působení uvedla, že je to úkol pro současný vládní kabinet. Podle Drábové je však v současné době zbytečné spekulovat, zda se něco může stihnout do roku 2045. „Kruciálně to totiž bude záviset na konkrétní energetické situaci v celé Evropě. Spekulovat a mudrovat co bude v roce 2045 či v roce 2050 je takové hezké intelektuální cvičení,“ dodala Drábová.
Ta také narážela na rok 2050, na který padá další dočasná výjimka odhlasovaná europoslanci. Tedy do té doby bude muset mít stát hlubinné úložiště na vyhořelé palivo. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů Martiny Bílé bude hlubinné úložiště jaderného odpadu z technického pohledu možné v horizontu desítek let. Dřívější informace hovořily přitom o roce 2065.
Nyní má Česká republika v provozu tři úložiště, které jsou pro nízko a středněaktivní odpady. Úložiště Richard se nachází u Litoměřic, Bratství u Jáchymova a Dukovany ve svém areálu jaderné elektrárny.