Vláda lidem poprvé kvůli covidu upře volební právo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pozitivní test na covid lidem poprvé zabrání v účasti ve volbách. Poněkud paradoxně k tomu dochází poté, co po dvou letech razení často tvrdých restrikcí zastává nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) opačný přístup. Vláda se hájí tím, že by řešení situace bylo příliš složité, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jde pak zkrátka o stejný přístup, který se týká všech infekčních chorob. S vysvětlením však naráží i na tvrdou kritiku a zaskočené voliče.
Zatímco v předchozích letech stát řešení našel, letos vláda pouze konstatuje, že zůstanou tisíce lidí bez možnosti, jak vykonat své volební právo. V senátních a krajských volbách v roce 2020 i loni při volbách do Sněmovny mohli volit i lidé v karanténě, loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru. Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta a jichž bylo na 1600.
K řešení přitom tehdejší vláda přistoupila i po nátlaku opozice, která je u moci nyní. Mezi kritiky tehdy patřil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který volal po zajištění „ústavního práva volit všem“ lidem. Nyní má na situaci poněkud rozdílný pohled. „Nemyslím, že by to mělo mít nějaký vliv. Pokud se díváme na volební účast, bývá do komunálních voleb ve středně velkých městech nějakých 40 procent,“ komentoval situaci ministr vnitra Rakušan pro Českou televizi.
Ačkoliv vyvolalo vládní rozhodnutí kritiku, odborníci se shodují, že jde podle zákona o formálně správné rozhodnutí. „Protiústavní to podle mě není, ale bylo by samozřejmě lepší, kdyby co nejvíce lidí mohlo volit,“ uvedl pro deník Echo24 ústavní právník Jan Wintr. Dodal však, že u komunálních voleb je organizace nějakého řešení těžší, než v případě například sněmovních.
Ne všichni jsou však k tomuto argumentu, který zmínil v úterý i premiér Petr Fiala, tak vstřícní. Kandidátka do lednových prezidentských voleb Danuše Nerudová uvedla, že každý volič má právo volit a je na státu, aby mu to umožnil. „Covid je tu dost dlouho na to, aby stát nebyl překvapený a zajistil možnost volit. Komunální volby rozhodují o kvalitě běžného života v naší zemi a je neakceptovatelné, aby ministr jejich význam takto bagatelizoval,“ uvedla.
Každý máme právo volit a je na státu, aby nám to umožnil. Covid je tu dost dlouho na to, aby stát nebyl překvapený a zajistil možnost volit. Komunální volby rozhodují o kvalitě běžného života v naší zemi a je neakceptovatelné, aby ministr jejich význam takto bagatelizoval. https://t.co/nWgkT7Mo6q
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) September 20, 2022
Na stejné síti reagoval na Válka i sociální demokrat Michal Pícl. „Mám covid a volit nemůžu, protože se na to (ministr vnitra) Vít Rakušan prostě vykašlal a Vlastimil Válek to bagatelizuje. Ještě teď slyším burácení lavic, ať to Jan Hamáček zařídí. A to bylo míň nakažených,“ napsal s odkazem na minulou vládu, ve které by ministrem vnitra právě Hamáček (ČSSD).
I podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála vzbuzuje vládní přístup otázky, ačkoliv je jinak v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví. „Po formální stránce je to správné. Ale existuje něco, čemu se říká princip proporcionality a tady bych měl pochybnost, jestli u bezpříznakových osob, na rozdíl od někoho, kdo má žloutenku nebo spalničky, jestli není takové omezení volebního práva nepřiměřené tomu riziku. Jestli kvůli příliš malému riziku se nezasahuje do příliš významného práva,“ řekl deníku Echo24 Dostál.
Podle něj se nabízejí hned dvě řešení. „První je zajistit těm osobám, kterých není úplně málo, možnost volit přes nějaké technické řešení, které chrání před hypotetickým přenosem. Za druhé je otázka, zda osoby, které nemají příznaky, třeba i ministerským opatřením z té izolace nevyjmout jen pro účel vykonání volebního práva,“ dodal Dostál.
Vláda však zatím razí zcela opačný přístup. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyzval k tomu, aby k volbám vůbec nechodili ani lidé, kteří na sobě pociťují nějaké příznaky možné nákazy covidem. Co se lidí v izolacích týče, Momentálně je jich tam s covidem kolem 10 000 starších 18 let.
Tento pátek a sobotu se konají volby do místních samospráv a do Senátu. Rád bych vysvětlil z medicínského hlediska, co to znamená pro nás občany v souvislosti covidem a dalšími infekčními onemocněními… pic.twitter.com/9FYslIkI6s
— Vlastimil Válek (@vlvalek) September 19, 2022
Epidemie koronaviru v Česku v posledních dvou týdnech opět zrychluje. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek očekává, že počty nakažených se proti nynějším údajům v říjnu a listopadu minimálně zdvojnásobí.