host na svatbě ministryně

Putin jedná s Merkelovou, cestou se zastavil na rakouské svatbě

host na svatbě ministryně
Putin jedná s Merkelovou, cestou se zastavil na rakouské svatbě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ruský prezident Vladimir Putin dorazil do Německa na setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU). Jednanjí spolu na zámku Meseberg mimo jiné o konfliktech v Sýrii a na Ukrajině a také o kontroverzním plynovodu Nord Stream 2. Naposledy se viděli v květnu v Soči. Cestou se šéf Kremlu zastavil ještě v Rakousku na svatbě tamní ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

Merkelová před zahájením jednání řekla, že obě země musejí hledat řešení ukrajinské krize, která se neustále vleče a zatím nevede k žádnému rozuzlení. Upozornila rovněž, že je zapotřebí se vyhnout humanitární krizi v Sýrii, kde pomalu dohasíná občanská válka.

Putin řekl, že je potřeba učinit cokoli pro to, aby se uprchlíci vyhnaní násilím ze Sýrie se mohli vrátit do vlasti. Dodal, že Sýrie potřebuje mezinárodní pomoc k obnově zničené infrastruktury a k tomu, aby se uprchlíci mohli bezpečně vrátit domů.

„Množství problémů, jimž čelíme, od Ukrajiny po Sýrii, nemluvě o spolupráci, včetně spolupráce hospodářské, je tak velké, že je oprávněné vést trvalý dialog,“ poznamenala v pátek šéfka německé vlády. Dodala však, že od dnešního setkání s Putinem nelze čekat žádný konkrétní výsledek. Naznačila ale, že se jedná o možnosti uspořádat čtyřstranné jednání o Sýrii, zahrnující Turecko, Rusko, Německo a Francii.

Nejprve se odpoledne zúčastnil svatby rakouské ministryně nedaleko Grazu. Podle serveru Standard.de Putin předal nevěstě, která ho čekala před vchodem do hostince Tscheppe v obci Gamlitz na jihu Štýrska, kytici. Podle APA 65letý politik s nevěstou na terase podniku dokonce tancoval. Krátce po prezidentovi přijel i sbor donských kozáků, který ruský prezident přivezl s sebou.

Mezitím už Putin zastávku v Gamlitzi ukončil a nechal se odvézt zpátky na letiště. Před 16.30 SELČ APA hlásila, že už z Rakouska odcestoval.

Kneisslová se dnes provdala za 54letého experta na energetiku Wolfganga Meilingera. Svatba se koná v hostinci uprostřed vinic. Mezi zhruba stovkou hostů byl i rakouský kancléř Sebastian Kurz a šéf koaliční nacionalistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christiana Strache.

Rakouská opozice přítomnost prominentního ruského hosta na svatbě ministryně ostře kritizovala a mluví o provokaci a ostudě pro Rakousko.

Strana zelených, která se v loňských volbách nedostala do parlamentu, dokonce vyzvala Kneisslovou k demisi. Putin je podle ní „nejagresivnějším protivníkem EU, pokud jde o zahraniční politiku“.

,