ZTRACENÝ OSTROV

Ostrůvek v Japonsku nepozorovaně zmizel, dlouho si toho nikdo nevšiml

ZTRACENÝ OSTROV
Ostrůvek v Japonsku nepozorovaně zmizel, dlouho si toho nikdo nevšiml

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Maličký japonský ostrůvek, který se donedávna nacházel u severního pobřeží japonského ostrova Hokkaidó, překvapivě zmizel. Pro Japonsko by to mohlo znamenat, že se zmenší jeho teritoriální vody poblíž jeho námořní hranice s Ruskem, píše list The Guardian.

Neobydlený ostrov Esanbe Hanakita Kodžima vyčníval asi 1,4 metru nad mořskou hladinu a byl jasně viditelný z ostrova Hokkaidó. Jeho zmizení si očividně nevšimli ani obyvatelé vesnice Sarufucu na severním cípu Hokkaidó vzdálené od ostrůvku asi 500 metrů. Upozornil je až spisovatel Hiroši Šimizu, který v září vesnici navštívil, protože zde chtěl napsat pokračování své obrázkové knihy o „skrytých“ ostrovech Japonska. Spisovatel se obrátil na místní rybáře, kteří se vydali na místo, ale ostrov nenašli, uvedl The Guardian.

Podle vědců je pravděpodobné, že ostrov se stal obětí eroze způsobené větrem a plovoucím ledem, kterým se každou zimu Ochotské moře zaplní. Do lokality v nejbližší době zamíří japonská pobřežní stráž, která pak vydá oficiální oznámení. Pokud potvrdí, že ostrov zanikl, japonská výlučná ekonomická zóna se zmenší, i když jen o půl kilometru, píše The Guardian.

Podle Dohody OSN o mořském právu (UNCLOS) je ostrov definován jako přirozeně vytvořený kus pevniny obklopený vodou, který je patrný i na vrcholu přílivu.

Esanbe Hanakita Kodžima je jedním ze 158 ostrovů, které se japonská vláda rozhodla v roce 2014 pojmenovat ve snaze vyjasnit rozsah svého území a rozšířit svou výlučnou ekonomickou zónu. Oficiálně prozkoumán a zaregistrován pobřežní stráží byl ostrov již v roce 1987.

Význam odlehlých japonských ostrovů vzrostl v souvislosti se spory vlády v Tokiu s Čínou o souostroví ve Východočínském moři, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü.

Ostrov Esanbe Hanakita Kodžima leží západně od Severních teritorií, která jsou zase jádrem vleklého sporu Japonska s Ruskem, kde je toto souostroví známé pod názvem Kurily. Japonsko si nárokuje část těchto ostrovů, které Rusko obsadilo po druhé světové válce.

Japonsko, které je často vystaveno zemětřesením i extrémním podnebným jevům, ale o území jen nepřichází; někdy také nabývá nových. V roce 2013 se kupříkladu asi 1000 kilometrů jižně od Tokia objevil vulkanický ostrov, který pohltil jiný, již existující ostrov a stále roste, píše agentura AFP.

,

3. listopadu 2018