Kauza Čapí hnízdo

Zkontaktovala policie Babiše ml.? „Nečekejte, že budu konkrétní“

Kauza Čapí hnízdo
Zkontaktovala policie Babiše ml.? „Nečekejte, že budu konkrétní“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Policie uvedla, že tým vyšetřující údajný únos syna premiéra Andreje Babiše (ANO) zrealizoval všechny úkony, které si předsevzal. Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek tak odpověděl novinářům na dotaz, zda se policii podařilo kontaktovat Andreje Babiše mladšího. Konkrétní ale nebyl, až státní zastupitelství uvedlo, že Babiš ml. policii stále neodpověděl.

„Policisté, o kterých jsem mluvil, že mají tým, že jsou ofenzivní, tak opravdu ty úkony, které si předsevzali, se podařilo realizovat. Nečekejte ode mě, že budu konkrétní, v obou případech může informace podávat pouze dozorující státní zástupce,“ řekl dnes Vondrášek.

Dozor v případu vykonává Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. „Mám od policie informaci, že osobní kontakt s Andrejem Babišem ml., respektive že by sám reagoval na podněty policie, neproběhl,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Vondrášek ve čtvrtek dále připomněl, že jak prověřování údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym, tak vyšetřování kauzy kolem farmy Čapí hnízdo, kde jsou Babiš se synem obviněni, jsou neveřejná a vyjadřovat se k nim může jen dozorující žalobce.

Andrej Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko kvůli vyšetřování dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér to popírá, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Pokus o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD, který ve Sněmovně kvůli informacím z reportáže vyvolala opozice, byl neúspěšný.

Kriminalisté údajný únos v minulosti prověřovali, případ ale ukončili s tím, že se trestný čin nestal. Po zveřejnění reportáže Seznamu Zprávy začala policie údajný únos Babiše mladšího znovu vyšetřovat pro podezření z trestného činu zavlečení. Server v úterý informoval, že se Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývá tím, jak a proč kriminalisté v Praze 1 oznámení o únosu odložili.

 

, , red

29. listopadu 2018