Čím se prokázat v hospodách. Jde to levněji než antigenním testem z laboratoře
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pro neočkované začala doba tvrdšího vymáhání negativních testů a běžný život se jim může značně prodražit. Způsobů, jak se prokazovat na akcích či v hospodách, však zůstává víc. Kromě antigenních či PCR testů od certifikovaných laboratoří totiž stále zůstávají za určitých podmínek i samotesty, dalším mohou ulehčit i čestná prohlášení či potvrzení od zaměstnavatele.
Vláda uvalila povinnost kontrol potvrzení o bezinfekčnosti na personál restaurací, nadále je pak musí vyžadovat i pořadatelé kulturních či společenských akcí či poskytovatelé dalších služeb. Výrazně se přitom omezil i okruh lidí, kterým testy hradí pojišťovny, sami si je musí platit lidé starší 18 let, kteří nemají alespoň jednu dávku očkování či potvrzení od lékaře, že se očkovat nemohou.
Pro všechny případy však zůstávají v platnosti i samotesty, které mohou vyjít i značně levněji než laboratorní antigenní či PCR testy. „Na hromadných akcích, kulturních, v kadeřnictví, všude stále platí samotest provedený na místě. S tím, že přijdu a skutečně tam na tom místě si ho provedu,“ řekla deníku Echo24 mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová s tím, že platnost trvá po dobu pobytu na konkrétním místě, kde k testování došlo.
Pořadatelé akcí pak mají podle Šalamunové často vyhrazená místa, kde test proběhne pod jejich dohledem, testy někdy i nabízí. „U restaurací je to trochu problematické z hygienického hlediska, člověk by tam neměl někde u stolu, kde konzumuje, test provádět, ale třeba někde před tou restaurací, kdy se na to číšník podívá. Ale to už je na jednotlivých restauracích,“ dodala Šalamunová.
Ve specifických případech pak zůstává i možnost prokazovat se čestným prohlášením či potvrzením od zaměstnavatele, zejména v případě nařízených plošných testování. V okresech, kde probíhají kola plošného testování na školách, mohou zákonní zástupci či po dovršení plnoletosti i samotní studenti využít jako průkaz bezinfekčnosti čestné prohlášení. Platnost je pak stejná, v případě antigenních testů a to včetně samotestů je to 24 hodin, v případě PCR pak 72 hodin od odběru vzorku.
Podobně tomu je v případě firem, které i přes zrušenou povinnost nadále dobrovolně testují zaměstnance. „Tam by však spíše neprošlo čestné prohlášení, ale potvrzení od zaměstnavatele, že byl pod nějakým dohledem další osoby člověk otestován,“ dodala Šalamunová s tím, že se to opět týká i samotestování.
O povinnosti personálu restaurací kontrolovat bezinfekčnost hostů rozhodl končící kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) 20. října. Opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle který stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele gastro služeb. Restrikce podle nich povedou k úbytku hostů a dalšímu poklesu tržeb. Zástupci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko, uvedli, že zhruba 400 restaurací kontroly dodržovat nebude. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že policisté s hygieniky budou provádět častější kontroly.