AKTUALIZOVÁNO

Gatwick opět zastavil a zase obnovil provoz. Nad letištěm zpozorovali další dron

AKTUALIZOVÁNO
Gatwick opět zastavil a zase obnovil provoz. Nad letištěm zpozorovali další dron

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Letiště Gatwick jižně od Londýna v pátek večer zhruba na hodinu opět preventivně opět zastavilo provoz v reakci na nepotvrzené zprávy, že nad letištní plochou byl znovu spatřen dron. Do normálu se věci vrátily okolo půl osmé večer (půl sedmé místního času). Informují o tom britská média. Kvůli stejnému problému se na druhém nejrušnějším letišti v Británii nelétalo od středečního večera do pátečního rána, což narušilo plány více než 100 000 pasažérů.

„Lety byly po nahlášení dronu pohybujícího se v okolí Gatwicku obnoveny,“ sdělil BBC mluvčí letiště. „Zatímco jsme prošetřovali situaci, veškerý pohyb nad letištěm byl pozastaven,“ dodal s tím, že se jednalo o preventivní opatření a jeho výsledkem bylo ujištění, že je bezpečné provoz letiště obnovit.

V pátek ráno vedení letiště provoz obnovilo, přestože úřadům se nepodařilo problémové drony zneškodnit ani dopadnout jejich pilota či piloty. Policie i šéf letiště během uzavírky hovořili o cílené sabotáži, neboť drony se objevovaly opakovaně a údajně vždy v okamžiku, kdy měla být ranvej opět otevřena. Před pátečním možným návratem byl dálkově ovládaný stroj naposledy na Gatwicku spatřen ve čtvrtek kolem 23:00 SEČ, uvádí agentura Reuters.

Média dříve informovala, že ve snaze zabránit dalším problémům byla na letišti nasazena vojenská technika, která zřejmě dokáže dron vystopovat a také narušovat komunikaci s osobou, která jej ovládá. „Máme tady teď opatření, s nimiž… bychom měli být v mnohem lepší pozici, abychom dron mohli sledovat a chytit,“ citovala televize Sky News Stevea Barryho z policie hrabství Sussex.

Úřady nyní podle zpravodajské společnosti BBC pracují s hypotézou, že provoz na Gatwicku v posledních 48 hodinách nenarušoval pouze jeden stroj. Také prověřují variantu, že za snahou ochromit letiště stojí vícero lidí. Co se týče motivu zatím žádnou možnost nevylučují.

„Není to teroristický incident v konvenčním smyslu, je to případ narušení takového typu, jaký jsme dosud v této zemi nezažili a nezažili jej ani jiné země,“ řekl britský ministr dopravy Chris Grayling. Na otázku, zda by mohlo jít o environmentální protest, odpověděl, že je to „samozřejmě jedna z možností“, ale „v tuto chvíli skutečně nevíme“.

, , jhr

21. prosince 2018