protesty levice

Na podporu migrace. Tisíce lidí ve Vídni a v Římě demonstrovaly proti svým vládám

protesty levice
Na podporu migrace. Tisíce lidí ve Vídni a v Římě demonstrovaly proti svým vládám

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Tisíce lidí v sobotu demonstrovaly ve Vídni a v Římě proti vládám, jejich součástí jsou pravicoví populisté. Demonstranti kritizovali především restriktivní migrační politiky rakouské a italské vlády. V rakouské metropoli se demonstrace konaly při příležitosti prvního výročí vzniku rakouské vládní koalice lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho.

Ve Vídni podle AFP lidé pokojně demonstrovali i ve sněhu a za mrazivých teplot. "Rasismus není názor," byl jeden ze sloganů, který skandovalo na 17.000 demonstrantů - alespoň podle odhadů policie. Organizátoři tvrdí, že přišlo 50.000 lidí kritizujících migrační i sociální politiku Kurzovy vlády.

Rakouský kabinet, který do konce roku zajišťuje předsednictví v EU, prosadil mnoho protiimigračních opatření a také zákon, který umožňuje až 12hodinovou denní pracovní dobu a až 60 hodin práce týdně, píše AFP.

"Chceme jiné Rakousko," prohlásil na vídeňském shromáždění Andreas Schieder, který povede rakouské opoziční sociální demokraty (SPÖ) do voleb do Evropského parlamentu v příštím roce.

Také v Římě v sobotu několik tisíc lidí manifestovalo proti restriktivní politice vůči migrantům. Někteří demonstranti na sobě měli žluté vesty odkazující na protivládní protesty ve Francii.

Svůj hlavní slogan si italští demonstranti vypůjčili od jamajského písničkáře Boba Marleyho: "Get up, Stand up, Stand up for your rights" (Postavte se za svá práva).

"V posledních dvou letech se začalo s kriminalizací mimo jiné těch, kteří na moři zachránili tisíce životů," uvedlo sdružení organizací hájících lidská práva s odkazem na potíže, s nimiž se potýkají nevládní organizace zachraňující migranty u břehů Libye.

Trnem v oku je demonstrantům zejména italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga a po nástupu nové vlády prosadil tvrdou protiimigrační politiku, včetně zavření přístavů lodím neziskových organizací. Naposledy Salvini nařízením zrušil poskytování humanitárních pobytů například ohroženým rodinám či ženám s dětmi.

,

15. prosince 2018