Restauratéři kritizují nová opatření. „Jsou neadekvátní“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Chystaná vládní opatření jsou podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) neadekvátní vůči službám. Nákaza se podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové nejvíce šíří ve výrobních závodech, ohnisky jsou také školy. Se zavedením plošného testování na těchto místech vláda ale nepočítá. Problémem je dále to, že stát důsledně nevymáhá dodržování stávajících opatřeních, ačkoliv část provozů veřejně deklaruje, že je nedodržuje. Médiím to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci řekl, že na čtvrtečním mimořádném jednání kabinetu navrhne, aby se zrušilo při vstupu do restaurací, služeb péče o tělo, na sportoviště nebo hromadné akce uznávání veškerých testů na koronavirus. Platný by měl být jen certifikát o dokončeném očkování nebo doklad o prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce. Nové opatření by mělo platit od pondělí, vláda se jím inspirovala v Bavorsku.
Stát podle Stárka stále více znepřístupňuje lidem služby, u kterých se ale neprokazuje, že by byly ohniskem nákazy. Argument vládních představitelů, že Česká republika postupuje jako okolní státy, také není podle Stárka zcela přesný. V sousedních zemích mají podnikatelé v souvislosti s omezeními okamžitě nárok na podporu. Například v Německu ji mohou čerpat ve chvíli, když jim tržby klesnou na 70 procent stavu, který evidovali před krizí v roce 2019, uvedl.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v úterý večer o náhradách jednal s profesními svazy. ČTK následně řekl, že jeho resort připraví programy pomoci, bude ale na nové vládě, zda je spustí. S čerpáním dotací se tak podle Stárka dá počítat až začátkem příštího roku, kdy už bude spousta firem podle něj „na dně“.
„Aby byla opatření důvěryhodná, měla by se vymáhat,“ řekl dále Stárek. Stát podle něj nijak nezasahuje například vůči stoupencům iniciativy Chcípl PES, kteří dlouhodobě veškerá nařízení bojkotují. Naopak vláda ale podle něj dává signál, pokud někdo opatření ctí, přijde k němu kontrola a může ho sankcionovat i za drobnost, kterou neuhlídal.
Konkrétní data o možném propadu tržeb v důsledku nových restrikcí AHR zatím nemá. V prvním týdnu zavedení kontrol očkování, prodělání nemoci či negativního testu v restauracích ale 70 procent provozovatelů zaznamenalo snížení počtu návštěvníků o třetinu, uvedla AHR dříve. Toto opatření začalo platit 1. listopadu.
Ekonom Lukáš Kovanda odhaduje ztrátu restauratérů a majitelů hospod přibližně na 5 miliard do konce roku. Vychází z předešlých dat Eurostatu. „Ztráta v měsících poznamenaných lockdowny tedy v případě restaurací a hospod činila zhruba 10,5 miliardy korun měsíčně. Vzhledem k proočkování většiny populace lze předpokládat, že opatření chystaná od příštího týdne, kdy se bude uznávat vstup třeba do restaurace pouze očkovaným a lidem do šesti měsíců po prodělání covidu, odradí od návštěvy provozovny jen menší část populace. Restaurace a hospody tak letos kvůli nyní chystanému zpřísnění v souhrnu přijdou zhruba o pět miliard korun, pokud v nezměněné podobě vydrží zpřísněná opatření až do konce letošního roku,“ uvedl Kovanda.