Slovenské protesty proti vládě

Ficova demise nestačí. Na Slovensku se znovu čekají masové protesty

Slovenské protesty proti vládě
Ficova demise nestačí. Na Slovensku se znovu čekají masové protesty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Slovensko čeká další kolo protestů nazvaných Za slušné Slovensko. Pořadatele neodradila ani demise předsedy vlády Roberta Fica, kterou ve čtvrtek předal do rukou prezidenta Andreje Kisky. Organizátoři nadále požadují předčasné volby místo výměny ministrů a premiéra. Demonstrace pořádají ve více než třiceti městech na Slovensku a více než desítce měst po celém světě.

Pokračování demonstrací naznačil už při svém včerejším projevu slovenský prezident Andrej Kiska. „Rozumím tomu, že se atmosféra za poslední dva týdny natolik vyhrotila, že ani avizovaná demise ministra vnitra, ani demise trojnásobného premiéra nemusí být pro část veřejnosti dostatečným signálem, aby ukončili protesty,“ řekl Andrej Kiska.

Organizátoři protestů ještě před projevem prohlásili, že politici ve vládě podrazili veřejnost. „Pan Fico, pan Danko a speciálně pan Bugár svým rozhodnutím ponížili a podvedli celou občanskou společnost,“ prohlásili organizátoři protestů. Narážejí tím na nejmenší koaliční stranu Most-Híd vedenou Bélou Bugárem. Ta nejprve požadovala předčasné volby. Náhle ale Bugár otočil a souhlasil s demisí Roberta Fica a sestavováním nové vlády. „Dojde k demisi a Smer jako nejsilnější politická strana navrhne svého kandidáta na post premiéra. Pan prezident s tím souhlasil,“ řekl Béla Bugár.

K účasti na protestech vyzval předseda nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík. Zformování nového kabinetu se stejnými stranami označil za ubohé divadlo a prohlásil, že vládní koalici ovládla bezohledná chamtivost.

Snaha udržet se za každou cenu u moci je podle organizátorů jasným důkazem toho, že chtějí zamést pod koberec všechny korupční kauzy, o kterých psal zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak. Páteční demonstrace tak bude třetí vlnou protestů, které začaly po vraždě Kuciaka a jeho přítelkyně.

Premiér v demisi Robert Fico se dříve snažil demonstrace démonizovat a nazýval je státním převratem. Na jedné z tiskových konferencí ukazoval dlažební kostky, které měly být údajně připravené na útok proti vládním budovám. Nakonec se ukázalo, že patří sochaři a restaurátorovi Jakubu Hubovi. Podle jeho slov je tam měl mít odložené už od loňského srpna, kdy pracoval na opravě soch. Policejní šéf Tibor Gašpar zase varoval, že se na protesty chystají fanoušci z tvrdého jádra různých fotbalových klubů a že dojde k násilnostem. Při demonstracích se ale žádné nepokoje nestaly.

Iniciativa Chceme opět věřit ve stát

Nevládní organizace zveřejnily výzvu s názvem Chceme opět věřit ve stát, ve které žádají odchod policejního prezidenta Tibora Gašpara a speciálního prokurátora Dušana Kováčika. To by mělo podle autorů a signatářů dát lidem šanci, aby instituce získaly znovu důvěru občanů.

Výzvu podepsalo více jak 140 lidí mezi nimi například herci Alexander Barta, Daniel Heriban, Juraj Kemka, skladatel Peter Breiner, sociolog Fedor Gál či ředitel O2 Peter Gažík.

K protestům se připojili i herci, kteří požadují změnu. Posouvají představení tak, aby herci i diváci mohli přijít na protestní shromáždění. „Myslím, že takováto vyhrocená situace na Slovensku ještě nebyla, pokud nepočítáme listopad 1989. Každý den sledujeme, co se bude dít,“ řekl herec Marek Geišberg.

Demonstrace se chystají ve více než 30 městech po celém Slovensku a v desítkách měst po celém světě. V Česku se demonstrace Za slušné Slovensko koná od 17:00 v Praze na Václavském náměstí a ve stejný čas i v Brně na Moravském náměstí.u