Zjištění na východě Ukrajiny

Donbaští separatisté mají moderní ruské rušičky, zjistila OBSE

Zjištění na východě Ukrajiny
Donbaští separatisté mají moderní ruské rušičky, zjistila OBSE

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) oznámila, že na separatisty ovládaném území v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny poprvé odhalila moderní vojenské vybavení ruské výroby, přestože Moskva vždy popírala, že vojensky podporuje separatisty. Použití moderní ruské výzbroje v konfliktu, který si od propuknutí na jaře 2014 vyžádal přes 10.000 mrtvých, nyní potvrdil i nezávislý zdroj, uvedla agentura AFP.

Pozorovatelská mise za pomoci bezpilotního letadla vypátrala „čtyři systémy elektronického boje na území, které nekontroluje ukrajinská vláda“, a to typu Leer-3, Krasucha-2, Bylina a Repellent-1 u městečka Čornuchyne. To leží zhruba 64 kilometrů jihozápadně od povstalecké bašty Luhansk.

Tyto moderní systémy, sloužící k rušení vysílání či raket s radarovým naváděním, se vyrábějí v Rusku jen v posledních letech, poznamenala AFP. Dodala, že například systém Repellent-1 je podle ruských médií určen k ničení miniaturních bezpilotních letounů.

OBSE se zdržela toho, že by explicitně uvedla zemi, která toto moderní vybavení mohla separatistům dodat. Potvrdila však, že činnost jejich vlastních bezpilotních letounů, které slouží k pozorování konfliktu, byla rušena v desítkách případů, a to i na povstaleckých územích.

Mírové dohody, uzavřené v roce 2015 v Minsku, a následná četná příměří umožnily na Donbasu výrazně snížit intenzitu a rozsah bojů, přesto však potyčky pravidelně propukají i nadále. Politická část mírových dohod zůstává mrtvou literou a vinu za to si přehazují obě znepřátelené strany.

OBSE disponuje na východě Ukrajiny týmem, který čítá na 600 lidí.

,

15. srpna 2018