Univerzita v Edinburghu přejmenuje budovu. Slavný skotský filozof byl rasista
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Edinburská univerzita přejmenuje na základě rozhodnutí školního výboru pro rovnost a rozmanitost svoji budovu David Hume Tower, pojmenovanou po slavném skotském filozofovi. Studenti si stěžovali, že byl rasista. Univerzita o tom informuje na svém webu.
Budova, kterou využívali studenti jako prostor ke studiu, dostane jméno 40 George Square. Změny přichází mj. v souvislosti s květnovým zabitím George Floyda a probíhající kampani hnutí Black Lives Matter. „Náš akční plán pro rasovou rovnost a protirasistické akce zrychluje a zesiluje naše úsilí,“ píše univerzita.
Online petici, podle které napsal David Hume rasistické spisy a která požaduje přejmenování této budovy, podepsalo více než 1 700 lidí.
„Je důležité, aby kampusy, osnovy a komunity odrážely jak současnou, tak historickou rozmanitost univerzity a aby se zapojily do jejího institucionálního dědictví po celém světě. Z tohoto důvodu univerzita přijala rozhodnutí přejmenovat – původně dočasně, dokud nebude dokončena úplná kontrola – jednu z budov v areálu Central Area,“ píše univerzita v prohlášení.
Univerzita uvedla, že komentáře Davida Humea k rase „nebyly v tehdejší době neobvyklé, dnes ale oprávněně vzbuzují útrapy“. Například v eseji z roku 1753 Hume napsal, že barevní lidé jsou „přirozeně podřadní vůči bílým“.
Felix Waldmann, který v roce 2016 na univerzitě působil, napsal na serveru The Scotsman, že Hume byl rasista. „Není pochyb o tom, že Hume byl brilantní filozof, jehož spisy formovaly moderní filozofii a skotskou kulturu. Historie a morálka jsou však jasné: Hume byl nestydatý rasista, který se přímo účastnil obchodu s otroky.“
David Hume byl slavný skotský filozof 18. století. Je považován za jednoho z největších anglicky píšících filozofů své generace. Kritizoval teologii a náboženství, v etice zdůrazňoval roli citů a praktičnost jednání. Je považován také za předchůdce klasických ekonomů, jelikož ve svém díle zpracoval několik ekonomických témat.