CIA odvolala svého vedoucího ve Vídni, nebral vážně havanský syndrom
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) odvolala svého vedoucího ve Vídni, protože nebral dostatečně vážně případy takzvaného havanského syndromu mezi pracovníky místní americké ambasády. Uvedl to deník The Washington Post. CIA zprávu odmítla komentovat. Havanským syndromem média označují náhlé zdravotní potíže, kterými z nevysvětlitelných důvodů trpí američtí diplomaté a jejich rodinní příslušníci.
Podle nejmenovaných zdrojů amerického deníku odvolaný důstojník přistupoval k informacím o zdravotních potížích s nedůvěrou. Podle dřívějších informací se ve Vídni mezi diplomaty, pracovníky velvyslanectví a jejich rodinnými příslušníky projevily desítky případů náhlých a zdánlivě nevysvětlitelných potížích.
Funkce ve Vídni má mezi americkými zpravodajci jistou prestiž. Odvoláním vedoucího chtěla CIA vyslat svým důstojníkům vzkaz, že případy takzvaného havanského syndromu nemají brát na lehkou váhu.
Zdravotní potíže ale vyhodnocovaly různým způsobem i samotné americké úřady, uvedla agentura AFP. Někdy je připisovaly stresu a pracovnímu vytížení, v jiných případech pak nepřátelským aktivitám zemí, jako jsou Čína či Rusko. Případy náhlých potížích, které se poprvé staly v roce 2016 v kubánském hlavním městě, označil tehdejší americký prezident Donald Trump za neobvyklé útoky.
Nedávno se k havanskému syndromu vyjádřili i kubánští vědci. Podle nich popisy obtíží uvedené v odborné literatuře odporují fyzikálním zákonům.