Odhodily hidžáb, teď jim hrozí až deset let vězení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ženy, které v uplynulých týdnech v Íránu protestovaly proti povinnému nošení hidžábu, mohou být obviněné z podněcování k prostituci. Humanitární organizace Amnesty International to uvedla s odkazem na prohlášení íránské policie. Podle orgánu zadrženým protestujícím hrozí až deset let za mřížemi. Nošení pokrývky hlavy je v islámské zemi pro ženy povinné.
Sociální sítě v minulých týdnech zaplavila videa, na nichž se ženy v Íránu demonstrativně sundávají muslimský šátek zakrývající vlasy, známý jako hidžáb. Protestovaly tak proti jejich povinnému nošení, které v Íránu platí již od islámské revoluce v roce 1979. Tehdy se vlády nad zemí chopili islámští fundamentalisté.
Podle zprávy Amnesty International policie od prosince 2017 zadržela jen v hlavním městě Teheránu již 35 žen. Mezi zadrženými jsou Narges Hosseiniová a Shaparak Shajarizadehová, které již byly z „podněcování k prostituci“ obviněny. Organizace s odkazem na advokáta Shajarizadehové uvedla, že ve věznici Shahr-e Rey, kde je držena, byla podrobena mučení a bití. O osudu Hosseiniové, kterou policie zadržela poté, co se její fotografie bez zakrytých vlasů na veřejnosti objevila na sociálních sítích, nemá Amnesty informace. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí oběma ženám až deset let ve vězení.
Narges Hosseini, the second #GirlsOfRevolutionStreet who protested against the forced Hejab in Iran while waving her headscarf on a stick: I was influenced by Vida Movahed‘s ingenious move#دختران_انقلاب pic.twitter.com/VQa1s3upCR
— Iranian American (@IranLionness) February 26, 2018
Celý protest odstartovala 31letá íránská matka Vida Movahedová. V prosinci se v centru Teheránu postavila na rušnou ulici a na kolemjdoucí mávala sundaným hidžábem na holi. Policie Movahedovou zatkla a měsíc ji držela ve vazbě. Zatímco byla zadržená, získal si její případ pozornost světových médií. Jejím příkladem se posléze inspirovaly desítky dalších žen a tisíce lidí z celého světa jim prostřednictvím sociálních sítí vyjadřuje svou podporu.
It was the quietest protest Iran has ever witnessed. Vida Movahed, a 31-year-old mother of a toddler, stood atop a large utility box and removed the hijab that all women are required to wear by law: https://t.co/O93RGaBDOe pic.twitter.com/7uoJ94I95a
— The New Yorker (@NewYorker) February 11, 2018
„Ze strany íránských orgánů, které trvale perzekuují ženy, jež si dovolí kritizovat povinné zahalování, jde o hluboce zpátečnický krok. Mnoho žen to vystavuje vážnému a bezprostřednímu riziku nespravedlivého uvěznění,“ tvrdí náměstkyně ředitele Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku, Magdalena Mughrabiová.
Představy íránské legislativy o tom, co žena v zemi může a nemůže nosit, jsou celkem jasné. „Islámská pravidla oblékání, platná od revoluce v roce 1979, považují zahalování žen od 13 let věku za povinné,“ shrnuje dress-code v zemi britský server DailyMail.
„A warning by Iranian police that women could be jailed for up to a decade for joining protests against compulsory veiling has put dozens at immediate risk of unjust imprisonment...“https://t.co/2nCjsLudH2#Iran #Hijab #GirlsOfRevolutionStreet pic.twitter.com/xCKio6xTyS
— Armin Navabi (@ArminNavabi) February 28, 2018