„V životě jsem nic neukradl.“ Babiš vypovídal u soudu v kauze Čapí hnízdo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obžaloba v kauze Čapí hnízdo je nepravdivá, nereálná a nepodložená důkazy, řekl v pondělí obžalovaný expremiér Andrej Babiš (ANO) u soudu v úvodu své výpovědi. Uvedl, že před soudem stojí proto, že šel do politiky. Politizaci trestního řízení vidí mimo jiné v tom, že jeho původně zastavené stíhání pokračovalo po zásahu nejvyššího státního zástupce. Za pomoc k padesátimilionovému dotačnímu podvodu Babišovi hrozí pět až deset let vězení.
Žádný trestný čin jsem nespáchal, zásadně to odmítám,“ zdůraznil u pražského městského soudu Babiš. „V té obžalobě je všechno špatně pane předsedo, dokonce ani číslo popisné nesedí,“ řekl soudci. „Klade mi za vinu i kroky, které jsem neudělal,“ podotkl. „Věřím, že soud rozhodne ne pod tlakem, ale spravedlivě,“ poznamenal s tím, že právo na spravedlivý proces mu stejně jako ostatním zaručuje česká ústava.
Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert.
„Výslovně vylučuji, že bych znal podmínky vyhlášené dotační výzvy a že bych věděl něco o problematice malého a středního podniku. O dotaci jsem se dověděl od paní Nagyové na sklonku 2007, a to velmi povrchně,“ řekl. Právě tehdejší místopředsedkyně firmy Farma Čapí hnízdo a Babišova bývalá poradkyně Jana Nagyová usedla s předsedou opozičního hnutí ANO na lavici obžalovaných.
Babiš dále uvedl, že zatímco dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch je nezávislý, bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman – který se zasadil o pokračování stíhání – nezávislý nebyl. Politizaci případu vidí i v tom, že byl obviněn tři týdny před volbami. „Jednání policie bylo zcela účelové, aby mohli spříznění novináři křičet,“ poznamenal. Kauza podle něj ovlivnila minimálně dvoje parlamentní volby.
„V životě jsem nic neukradl. Dotace byla vrácena, nikdo nekorumpoval, nikdo nic nevydělal,“ uvedl také Babiš. K výpovědi si sice přinesl obsáhlý štos poznámek, nakonec ale svůj projev zestručnil na zhruba půl hodiny a odmítl odpovídat na otázky soudu i stran řízení. Vysvětlil, že se k tomu rozhodl po poradě s advokáty kvůli tomu, že novináři proces zveřejňují v podstatě online. „Má další výpověď by mohla reálně ovlivnit výpověď některých svědků,“ uvedl. Dodal, že výpověď doplní v dalším průběhu hlavního líčení.
Úspěšnou žádost o dotaci podala Nagyová v únoru 2008. „Nic nepravdivého jsem nikdy neuvedla, nic podstatného jsem nezamlčela. Vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že se celý tento případ dostal až k soudu,“ vypověděla jedenapadesátiletá žena, která v senátních volbách kandiduje za ANO v jihlavském obvodu.
Zdůraznila, že oblasti dotací se intenzivně věnuje přes 20 let. Řekla, že pokud by chtěl někdo stíhat všechny žadatele o dotace, kteří se spolehli na tehdejší právní výklad, skončily by před soudem stovky lidí. „Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik,“ uvedla.
Problematikou propojení podniků přes fyzické osoby se podle ní zabýval až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. „Proto se ptám, kde je právní jistota a kde je právní stát?“ prohlásila. „Obžaloba mě viní v podstatě z toho, že nejsem dobrý právník. Ano, já nejsem vůbec právník,“ doplnila vystudovaná inženýrka.
Nagyová je obviněná z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Státní zástupce v obžalobě oběma navrhl tříleté podmínky a peněžité tresty – pro Babiše desetimilionový, pro Nagyovou půlmilionový.