Kauza Huawei

Omezení přístupu k Androidu a aplikacím Googlu Huawei citelně zasáhne

Kauza Huawei
Omezení přístupu k Androidu a aplikacím Googlu Huawei citelně zasáhne

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Omezení aplikací typu Google Maps nebo Gmail by bylo pro čínskou firmu Huawei velkou ranou, řekl v pondělí bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Ondřej Malý. Reagoval tak na zprávu agentury Reuters, že americká společnost Google chystá omezit firmu Huawei v používání svého operačního systému Android. Podle prezidenta Výboru Nezávislého ICT průmyslu Jakuba Rejzka se Google nejspíš obává sankcí ze strany americké vlády. Ceny mobilních telefonů v ČR to podle něj nezmění.

Opatření společnosti Google souvisí s krokem amerického ministerstva obchodu, které minulý týden zařadilo Huawei na tzv. černou listinu. Podle agentury Bloomberg se rozhodly zmrazit dodávky pro Huawei i další velké americké firmy. Huawei ujistil, že prodaným výrobkům bude dál globálně zajišťovat podporu.

Podle Malého se Huawei na podobný krok připravoval. „Aby nedopadl jako společnost ZTE, kterou podobné odstřižení od amerických technologií skoro položilo. Používá vlastní čipy od vlastní dceřiné společnosti a vybudoval si velké skladové zásoby technologií, které nejsou snadno nahraditelné. Nicméně pro celou řadu firem, které dodávají pro telefony Huawei součástky, je Huawei nejdůležitějším nebo jedním z nejdůležitějších zákazníků, takže krok americké administrativy bude mít velký vliv i na firmy v USA, Japonsku, na Tchaj-wanu a v Koreji,“ uvedl Malý. Firma se podle něj bude snažit časem nahradit zahraniční dodavatele čínskými firmami.

Problém s aplikacemi

Daleko závažnější dopad podle něj pro firmu bude omezení softwaru. „Obchod s aplikacemi Play od Google a řada aplikací od Google, jako jsou mapy, Gmail, dokumenty a další, ale nejsou součástí Androidu a licencují se zvlášť. O ně může Huawei přijít, což je pro firmu velká rána. Telefon bez aplikací či s komplikovaným přístupem k aplikacím už není rozhodně tak atraktivní, jako jeho konkurence,“ dodal. Huawei podle něj údajně vyvíjí vlastní operační systém už od roku 2012.

„Otázka ale je, jak kvalitní bude a jak atraktivní bude na něj pro stovky milionů uživatelů přejít. Síla Androidu je v celém ekosystému kolem telefonu, v množství aplikací, které si uživatelé postupem času stahují zdarma nebo kupují,“ upozornil Malý.

Podle Rejzka má Google příjem z aplikací, které se ale v Číně neprodávají. Tímto krokem tak ochrání západní trh před nárůstem čínské technologie. „Myslím si, že se Google především bojí pokut ze strany americké administrativy. Ještě se nevyjasnilo, jestli ta Trumpova budeme říkat laicky ‚blokáda‘ dodávek amerického zboží týká jenom hardwaru, nebo i softwaru, tedy dodávku zboží a služeb. Pokud bych spekuloval, co z toho Google má, tak to je především obava. Ale ten krok je drakonický,“ dodal.

,

20. května 2019