Šance na úspěch podle sázkařů

Kdo bude šéfem Senátu? Sázkaři favorizují Hampla

Šance na úspěch podle sázkařů
Kdo bude šéfem Senátu? Sázkaři favorizují Hampla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kdo po volbách usedne do křesla předsedy Senátu? Podle sázkařů z kanceláře Fortuna má největší naději senátor a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (za KDU-ČSL a SZ), jehož šanci vyčíslili na 1:1,8. S odstupem je za ním senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL a Nestran.) s šancemi 1:5. Trojici nejpravděpodobnějších kandidátů uzavírá již zvolený Jiří Drahoš s kurzem 1:5,5.

Druhé kolo senátních voleb končí v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. I kvůli nízké účasti, která druhá kola voleb do horní komory Parlamentu obvykle provází, by měly být hlasy sečteny poměrně rychle. Letošní volby jsou významné i z důvodu možných změn ústavy. Již teď je však jisté, že vládní koalice s podporou komunistů nebude mít většinu. Vládní ČSSD navíc neobhájí pozici nejsilnější senátní strany. Ztratí i post předsedy Senátu, který dosud vykonává Milan Štěch. Jeho šance na znovuzvolení sázkaři vidí na 1:15, tedy třikrát menší než v případě lidovecké senátorky Horské.

Ačkoliv je pravděpodobné, že odchod Štěcha z čela Senátu udělá radost prezidentu Miloši Zemanovi, kdyby byl jeho nástupcem Drahoš, který Zemana vyzval v prezidentské volbě, vztahy mezi Hradem a horní komorou by se patrně příliš nezlepšily.

Ve druhém kole dále o senátorský post bojují i Jaroslav Kubera (ODS) či Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Jejich šance na předsednickou funkci sázkaři odhadují od 1:7 a 1:11. Kubera v rozhovoru pro DVTV řekl, že pokud by klub ODS získal většinu, měla by strana o post předsedy zájem.

Funkce šéfa horní komory je velmi významná. Předseda se stává druhým nejvyšším ústavním činitelem země a například v případě indispozice Miloše Zemana by za něj převzal řadu pravomocí.

Druhé kolo senátních voleb probíhá v celkem 25 obvodech. Ve dvou již byl kandidát zvolen v prvním kole – na Praze 4 zmíněný Jiří Drahoš a na Vsetínsku svůj mandát obhájil lidovecký hejtman Jiří Čunek. Na to, že se právě on stane šéfem horní komory, je kurz 1:8.

, fk

13. října 2018