HRANICE USA-MEXIKO

Okamžitě zastavte nelegální migraci, nebo příští týden zavřu hranici, vzkázal Trump Mexiku

HRANICE USA-MEXIKO
Okamžitě zastavte nelegální migraci, nebo příští týden zavřu hranici, vzkázal Trump Mexiku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud Mexiko okamžitě nezabrání migrantům nelegálně proudit do Spojených států, uzavřou USA příští týden svou jižní hranici, případně její značnou část. Na twitteru to napsal americký prezident Donald Trump, který Mexiko obvinil z toho, že na migračním problému finančně velmi vydělává. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard na twitteru poznamenal, že jeho země pod výhrůžkami nejedná a že je navíc skvělým sousedem Ameriky.

„Pokud Mexiko okamžitě nezastaví veškerou nelegální migraci mířící do Spojených států přes jižní hranici, tak tu hranici, nebo značnou část hranice, příští týden zavřu,“ napsal Trump. Následně na dotaz novinářů odpověděl, že uzávěra by platila na veškerý obchod s Mexikem.

„Necháme to zavřené na dlouhou dobu. Nedělám si legraci. Mexiko to musí zastavit,“ dodal Trump. Agentura AP poznamenala, že prezident v minulosti o možnosti uzavření hranic hovořil opakovaně, naposledy ve čtvrtek se svými příznivci v michiganském Grand Rapids, tentokrát ale stanovil i termín blokády.

V sérii dnešních tweetů americký prezident napsal, že kvůli demokratům mají USA vůbec ty nejslabší imigrační zákony na světě a Mexiko naopak ty nejsilnější, takže Kongres musí zákony zpřísnit. Podle Trumpa může Mexiko snadno migranty bez dokladů zastavit, místo toho ale raději od Američanů kasíruje peníze a mluví. Dodal, že uzavření hranice bude dobrým krokem, neboť Spojené státy na Mexičanech jen tratí. V této souvislosti Mexiku vyčetl i pašování drog do USA.

„Pod hrozbami Mexiko nejedná. Jsme skvělým sousedem,“ uvedl Ebrard. Poznamenal, že Mexiko je nejlepším americkým sousedem, což dokazuje i 1,5 milionu Američanů, kteří v zemi žijí. „Největší komunita (Američanů) mimo USA,“ dodal.

Trump varoval Mexiko po čtvrtečním prohlášení mexické ministryně vnitra Olgy Sánchezové, která upozornila, že v Hondurasu se formuje nová obří karavana migrantů o asi 20 000 lidech. Migranti plánují společně projít přes Mexiko do USA.

Trump tyto karavany označuje za bezpečnostní hrozbu a kritizuje Mexiko a další středoamerické vlády, že nedokážou běžence zastavit. Na hranice USA nechal Trump poslat vojáky a 15. února dekretem vyhlásil na jižní hranici s Mexikem stav nouze. Tímto krokem chce obejít Kongres a získat přístup ke krizovým fondům, aby mohl na americko-mexickém pomezí postavit hraniční zeď, což je jeden z jeho ústředních předvolebních slibů.

,

29. března 2019