Nová vládní opatření: venkovní akce jen do 1000 lidí, na hory s dokladem o bezinfekčnosti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pátek představil nová přísnější opatření, se kterými chce vláda bojovat s nárůstem nákaz koronavirem v ČR. Nově se venkovních akcí bude moct zúčastnit maximálně 1000 lidí, na hromadných akcích nad 1000 lidí se nebude možné prokázat antigenním testem. Při nákupu skipasů na lyžování se lidé budou muset prokázat dokladem o bezinfekčnosti na koronavirus. V uzavřených kabinách bude nutná ochrana dýchacích cest. Vláda také souhlasila s pokračováním kampaně na podporu očkování, která by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla být nyní „brutální“.
Na akcích nad 1000 lidí se nebude možné od 22. listopadu prokazovat antigenním testem, ale jen testem PCR, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Tradičních venkovních akcí, jako jsou poutě, jarmarky či bály, se nově bude moci účastnit jen 1000 lidí, nyní je hranice omezena na 2000. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla se omezení venkovních akcí nedotkne kultury ani sportu.
Ministr Vojtěch předpokládá, že přijatá opatření by se neměla dva až tři týdny měnit. Pokud se situace zhorší, připadá poté v úvahu další zpřísnění prokazování bezinfekčnosti.
Česká vláda také stejně jako jiné země podle Vojtěcha přistoupila s blížící se zimní sezonou ke stanovení kontrol na horách. Lidé tak budou muset předložit potvrzení, že mají dokončené očkování, v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19 nebo negativní test. Prokázat se budou moci prostřednictvím aplikace Tečka nebo tištěným certifikátem.
Podobně jako v jiných zemích, i v ČR bude na horách platit pravidlo O-T-N. Při nákupu permanentky tak bude nutné ukázat Tečku nebo tištěný covid certifikát. V uzavřených kabinkách budete muset mít ochranu dýchacích cest. Chceme, aby hory byly bezpečné.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) November 5, 2021
Vojtěch doplnil, že doklad budou muset lidé předložit nejen při nákupu permanentky, ale i na výzvu provozovatele horského střediska v přepravním prostoru. Lidé na horách budou dále muset podle Vojtěcha dodržovat také odstupy 1,5 metru.
Asociace horských středisek (AHS) uvedla, že pravidla pro provoz lyžařských areálů v nadcházející zimní sezoně jsou rozumným kompromisem, střediska jsou schopná při koronavirové epidemii kontroly dokladů o bezinfekčnosti zvládnout. „Stále opakujeme, že skiareály nejsou z epidemiologického hlediska žádným nebezpečím, protože je to na čerstvém vzduchu, rozestupy jsou většinou obrovské. Takže ne že bychom skákali nadšením, ale samozřejmě pravidla respektujeme a přijímáme. Vítáme je v tom ohledu, že jsou jasná a daná dopředu. Doufáme, že budou stabilní, to znamená umožní nám bezproblémový provoz po celou zimní sezonu a ne tak, jak to bylo loni,“ řekl ředitel AHS Libor Knot.
Nejnovější průzkum AHS ukázal, že taková kontrola potvrzení o bezinfekčnosti od návštěvy hor neodradí 56 procent Čechů, 17 procent lidí by ale lyžovat nejelo.
Vláda také podle Vojtěcha schválila, že se zkrátí platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní bude platit jeden den, PCR test pak tři. „Testování zaměstnanců v těchto zařízeních jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny,“ uvedl Vojtěch.
Ministr dále zopakoval, že v případě zhoršení epidemie připadají v úvahu zpřísnění režimových opatření, ne lockdown. Možností je například to, že by se při prokazování bezinfekčnosti uznávalo jen potvrzení o prodělání nemoci nebo očkování. Vypadla by možnost negativního testu.
Kabinet také navýšil finance na Chytrou karanténu, která se podílí mimo jiné na trasování nakažených, o dalších 272 milionů korun.
Nová „brutální“ kampaň na podporu očkování bude ukazovat například to, jak to vypadá na covidových odděleních nemocnic, řekl Vojtěch. Podle něj by měla lidi probudit z letargie. Tuto část kampaně plánuje ministerstvo spustit příští týden, měla by být na internetu a v tištěných médiích.