Premiér Mahdí považuje americký útok za agresi vůči Iráku a porušení jeho suverenity
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí považuje noční americký útok, při němž zemřel elitní íránský generál a irácký představitel, za agresi vůči Iráku a masivní porušení jeho suverenity. Americká armáda s pomocí ozbrojeného bezpilotního letadla v noci zaútočila v Bagdádu na auta, v nichž byli íránský velitel jednotek Kuds Kásem Solejmání a také člen vedení iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.
Ten byl zástupcem velitele Lidových mobilizačních sil (PMF), jež sdružují mnohé milice, z nichž některé podporuje Írán a které jsou také součástí irácké armády.
Na útok už reagovali nejvyšší íránští představitelé - prezident Hasan Rúhání a duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Zazněla slova o odvetě, která skoncuje s přítomnosti Američanů v Iráku.
Premiér Abdal Mahdí se obává, že americký útok "vyprovokuje v Iráku zničující válku". Útočnou akci, která se odehrála na bagdádském letišti, označil za útok na Irák a narušení jeho svrchovanosti, jež vyvolá válku v Iráku, celé oblasti a ve světě.
Abdal Mahdí působí jako úřadující premiér, přestože kvůli protivládním protestům loni v listopadu podal demisi. Írán jeho vládu podporuje. Dnes premiér vyzval parlament, aby svolal mimořádnou schůzi a "přijal legislativní kroky, jež zajistí Iráku bezpečnost a svrchovanost". Dále své požadavky nespecifikoval. Solejmáního a Muhandise označil za "významné symboly vítězství nad Islámským státem" (IS). Milice PMF se podílely na boji, v němž byla tato teroristická organizace v roce 2017 v Iráku poražena.
Premiér také řekl, že USA útokem porušily podmínky dohody o působení amerických vojáků v Iráku. Dodal, že výhradní účel jejich pobytu je podílet se na výcviku iráckých bezpečnostních sil a bojovat proti IS v rámci širší koalice. USA mají v Iráku přes 5 tisíc vojáků, do Kuvajtu nyní dorazilo několik set dalších, kteří mají kontingent posílit.
Velitel irácké skupiny Liga spravedlivých Kaís Chazalí dnes své oddíly uvedl do pohotovosti a nařídil jim, aby se připravily na boj. Podle něj Američané budou muset brzy z Iráku odejít. "Všichni velitelé by měli být v pohotovosti pro nadcházející bitvu a velké vítězství," řekl. Chazalího Liga má kolem 10 tisíc členů.
Další odpůrce americké přítomnosti v Iráku, duchovní Muktada Sadr, dnes řekl, že jeho milice jsou připraveny Irák bránit. "Jako vůdce iráckého vlasteneckého odboje vydávám rozkaz všem mudžáhidínům (bojovníkům), zejména Mahdího armádě...a všem vlasteneckým a disciplinovaným skupinám, aby byly připraveny chránit Irák," sdělil Sadr v prohlášení. Mahdího armáda má podle různých odhadů až 50 tisíc členů.
Sadrovy milice v minulosti bojovaly proti USA, postupně se Sadr zapojil do politického života, ale zůstal kritikem americké přítomnosti v Iráku. Agentura Reuters píše, že kritizoval také vměšování Íránu a vyzval všechny strany, aby se chovaly "moudře a rozumně".
Vlivný šíitský duchovní Alí Sistání považuje americký útok za narušení svrchovanosti země, ale vyzval všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti.