Tajné služby FBI a MI5 společně varují: Největší hrozba pro Západ je Čína
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čelní představitelé amerického FBI a britské bezpečnostní agentury MI5 na bezprecedentní společné tiskové konferenci v Londýně varovali před Čínou a její špionážní činností. V poslední době prý přibývají čínské pokusy získat pokročilé technologie britských a amerických společností. Spojené království prý nedávno odrazilo kyberútok na nejmenované „kriticky důležité“ společnosti zabývající se letectvím a kosmonautikou. Píše o tom například britský The Guardian.
„Je to poprvé, co šéfové FBI a MI5 vystoupili veřejně na jednom pódiu,“ uvedl ve středu šéf MI5 Ken McCallum. „Činíme tak proto, abychom vyslali co nejjasnější signál o obrovské společné výzvě: Číně,“ vysvětlil šéf britské kontrarozvědky.
„Neustále vidíme, že je to čínská vláda, která představuje největší dlouhodobou hrozbu pro naši ekonomickou a národní bezpečnost, a slovem ‚naši‘ myslím oba naše národy spolu s našimi spojenci v Evropě i jinde,“ řekl ředitel FBI Christopher Wray. Čínská vláda je podle něj odhodlaná „ukrást vaše technologie, cokoliv, co ve vašem oboru určuje směr, a použít to k podkopání vašeho podnikání a ovládnutí vašeho trhu“, jak řekl posluchačům na tiskové konferenci.
McCallum uvedl, že MI5 nyní vyšetřuje čínské aktivity sedmkrát častěji než tomu bylo před čtyřmi lety a toto číslo se má ještě zvětšit. Největší hrozbu představují hackerské útoky. Wray uvedl, že Čína má větší základnu hackerů než „všechny ostatní velké země dohromady“.
„Čínská vláda se snaží utvářet svět tím, že se vměšuje do naší politiky (a do politiky našich spojenců),“ pokračoval Wray s tím, že Peking letos přímo zasáhl do voleb do Kongresu v New Yorku, protože si nepřál, aby byl zvolen kandidát, který byl kritikem a bývalým účastníkem protestů na náměstí Nebeského klidu.
Ředitelé také varovali před možným pokusem Číny ovládnout Tchaj-wan, který považuje za svou součást. Čína se ho může pokusit násilně získat, což bude představovat „jedno z nejstrašnějších narušení podnikání, jaké kdy svět zažil“.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí se vůči tiskové konferenci ohradil. „Jistý americký politik sází na takzvanou čínskou hrozbu, aby Čínu očernil a napadal. Fakta plně prokazují, že USA jsou největší hrozbou pro světový mír, stabilitu a rozvoj. Vyzýváme tohoto amerického představitele, aby měl správný pohled na věc, vnímal vývoj v Číně objektivně a rozumně, přestal šířit lži a přestal s nezodpovědnými výroky,“ uvedl Čao Li‑ťien.
McCallum však už v očekávání reakce Číny na tiskové konferenci uvedl: „Pokud mé dnešní výroky vyvolají obvinění ze sinofobie ze strany autoritářské čínské komunistické strany, věřím, že v tom uvidíte tu ironii.“