Odstoupení Murína

Výběrové řízení bude divadýlko, tvrdí o GIBS bývalý elitní důstojník

Odstoupení Murína
Výběrové řízení bude divadýlko, tvrdí o GIBS bývalý elitní důstojník

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Odchod ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína je signálem, že ředitelé státních institucí budou povolní a budou plnit zadání. Myslí si to dlouholetý šéf Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer. Pro deník Echo24 také řekl, že očekává okolo výběrového řízení velké divadlo.

Co říkáte na odchod Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostní sborů?

Inspekce, jako podnik, je historicky pochybná už od devadesátých let. Vždycky tomu veleli lidé, o kterých nebylo záhodno si něco dobrého myslet. Ze všech nejméně znám právě Michala Murína. Někde jsem ho asi viděl, ale nikdy jsem s ním nemluvil. Pokud to mám zobecnit, tak v tuto chvíli to nevypadá, že by šlo o ředitele inspekce. Je to takový signál, že ředitelé všech státních institucí budou povolní nebo budou plnit zadání, ať už vyřčená či nevyřčená.

Z toho důvodu, ať už znám Murína nebo ne, tak je to špatná zpráva. Ředitel bezpečnostního sboru je volen na šest let, aby to nekorespondovalo s volebním obdobím. Smysl toho zákona byl takový, aby vliv politiky na ředitele byl omezen. Duch toho zákona, který očekává nezávislost těchto institucí nebo celé státní služby, se tak v podstatě nehodil. Je to absurdní, protože to je ten důvod, proč ten zákon existuje. Tyto ataky, které vidíme na ředitele bezpečnostních sborů, vnímám jako alarmující signál.

V podstatě ty spekulace o jeho zdravotním stavu popřel a nevydržel to. To je právě špatně.

Myslíte, že za těmi pokusy o odvolání je snaha ovlivnit vyšetřování případu Čapího hnízda?

To nevím. Já o těchto věcech vím málo na to, abych to mohl posoudit. Ten signál je ale jasný. Je to velký krok zpátky.

Přeci jenom Andrej Babiš už na začátku Murínovi řekl, že má odejít bez skandálu a poté se rozjel ten velký tlak. Není tam zřejmý ten jeho cíl, proč tam chce jiného ředitele?

Pokud odhlédneme od toho, že se jedná o inspekci, tak pravděpodobně nějaký konkrétní důvod bude existovat. Co je daleko důležitější, že je to jasný signál všem šéfům bezpečnostních sborů.

Po výběrovém řízení nastoupí nový ředitel. Může být inspekce vnímána méně nezávisle, když tam teď nastoupí ředitel, kterého třeba Babiš chce?

Pravděpodobně budeme svědky nějakého divadýlka s výběrovým řízením. Očekávám, že autoři této operace si dají záležet, aby to podezření rozptýlili. Ať to vyhraje kdokoliv, bude to mít velice těžké, pokud to podezření nebude rozptýlené a jeho instituce neprokáže, že to není pravda. Teď budeme poslouchat udatné řeči, jak je všechno v pořádku a podle zákona, ale to podezření tam bude stále, dokud se jim to nepodaří rozptýlit. Bude to strašně těžké, protože ta inspekce je od podstaty divná.

O funkci předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se ucházejí poslanci Jiří Mašek (ANO) a opět Zuzana Majerová Zahradníková (ODS) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Tajná volba se uskuteční ve středu, v úterý nominace projednala volební komise. Místo v čele komise pro kontrolu GIBS se uvolnilo potom, co na na ně rezignoval začátkem března Zdeněk Ondráček (KSČM).