Kauza údajného zneužívání

Písničky Michaela Jacksona zakázala kvůli podezření z pedofilie i rádia na Novém Zélandu

Kauza údajného zneužívání
Písničky Michaela Jacksona zakázala kvůli podezření z pedofilie i rádia na Novém Zélandu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přední novozélandská rádia se přidala k dalším médiím a přestala hrát písně od Michaela Jacksona. Důvodem je podezření z pedofilie, které v souvislosti se zesnulým zpevákem přinesla televize HBO ve svém novém dokumentu, kde o zneužívání dětí promluvili dva muži. Že končí s vyílání Jacksonových písní ozámily už dříve i další rozhlasové stanice, třeba BBC. Informoval o tom server Daily Mail.

Jacksonovy písničky nově neuslyší posluchači nejprestižnějších novozélandských rozhlasových stanic, které vlastní společnosti MediaWorks a New Zealand Media Entertainment (NZME). Podle jejich vyjádření to odráží přání posluchačů.

„Nerozhodujeme o tom, jestli byl Michael Jackson vinen. Jen se chceme ujistit, že naše stanice budou hrát to, co chtějí posluchači slyšet,“ uvedl v prohlášení programový ředitel MediaWorks Leon Wratt.

Novinka se dotkne například rádiových stanic The Breeze, More FM, ZM, The Hits, Flava, Coast nebo Newstalk ZB. Před několika dny se spekulovalo také o tom, že Jacksonův repertoár stáhlo i BBC Radio 2, to však stanice podle ČTK vyvrátila.

Emoce vzbudilo odvysílání nového dokumentu Leaving Neverland, jehož název odkazuje na Jacksonův stejnojmenný ranč. Dokument natočila televizní stanice HBO. Vystupují v něm údajné zpěvákovy oběti, nyní šestatřicetiletý Wade Robson a jednačtyřicetiletý James Safechuck, kteří tvrdí, že je Jackson sexuálně zneužíval. „Pokaždé, když jsem u něj byl přes noc, mě zneužil. Hladil a dotýkal se celého mého těla i penisu,“ řekl v minulém týdnu pro BBC Robson, podle něhož zneužívání začalo v době, kdy mu bylo sedm let. Ve čtrnácti letech se jej pak Jackson měl pokusit znásilnit.

Kvůli tomu padlo také trestní oznámení na televizní stanici HBO, která dokument o Michaelu Jacksonovi odvysílala. Film byl s velkým úspěchem v předpremiéře promítnut v lednu na americkém festivalu Sundance, HBO jej odvysílala počátkem března.

Snímek nazvaný Leaving Neverland (Na odchodu z Neverlandu) podle žalobců porušuje smlouvu HBO s organizátory Jacksonových koncertů z počátku 90. let, v níž se televizní společnost zavázala, že nikdy nebude zpěváka kompromitovat. Žaloba podaná v Los Angeles odhaduje způsobenou škodu částkou víc než 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).

Jacksonovi fanoušci protestovali v Británii proti uvedení filmu

Lidé shromáždění u londýnského sídla stanice Channel 4, která večer uvede dokument nazvaný Leaving Neverland (Na odchodu z Neverlandu), drželi v rukou Jacksonovy portréty, na nichž byla zpěvákova ústa přelepena nápisem „nevinen“. Textem na svých transparentech vyzývali protagonisty filmu, aby o jednom z nejprodávanějších hudebníků historie popu „nelhali“. Někteří z nich účesem, klobouky, brýlemi a černým oděvem napodobovali svůj idol.

Zpěváka ze sexuálního zneužívání obvinili už po roce 2009, kdy Jackson zemřel ve věku 50 let v důsledku předávkování silným anestetikem, které používal jako uspávací prostředek.

, vdr

6. března 2019