Projev k výročí okupace

Kiskova zdravice ze Španěl? Slovenský prezident měl projev k okupaci předtočit už 8. srpna

Projev k výročí okupace
Kiskova zdravice ze Španěl? Slovenský prezident měl projev k okupaci předtočit už 8. srpna

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Zatímco český prezident Miloš Zeman k i 50. výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy „mlčel“, za což sklidil kritiku, jeho slovenský protějšek Andrej Kiska vystoupil s projevem, který 21. srpna odvysílal jak slovenský veřejnoprávní rozhlas a televize, tak zpravodajský kanál České televize ČT24. Jak ale ve středu uvedl zpravodajský server Pluska.sk, nešlo u Kisky o živé vystoupení, ale o předtočenou řeč. Důvod? Hlava slovenského státu dala před účastí na vzpomínkových akcí přednost rodinné dovolené v zahraničí.

Na rozdíl od předsedy slovenského parlamentu a vlády, jejichž program praskal 21. srpna ve švech, zíval prezidentův diář prázdnotou, uvádí Pluska.sk. Na internetové stránce bratislavského hradu figurovala jen informace, že Kiska má „neoficiální pracovní program“. Ohledně prezidentových úterních aktivit byla na slovo skoupá i prezidentská kancelář. Na otázku, zda se prezidenta zapojí do vzpomínkových akcí souvisejících s 50. výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR, do uzávěrky nereagovali, píše slovenský server. Získat vyjádření Kiskova mluvčího, ústní či písemné, se nepodařilo ani deníku Echo24. 

Podle informací deníku Plus JEDEN DEŇ se hlava slovenského státu v úterý vůbec nenacházela na území Slovenska. V čase významného výročí našich dějin měl být Kiska na rodinné dovolené ve Španělsku. „Kiska se vybarvil,“ poznamenává v titulku Pluska.sk.

Je známo, že prezident Kiska je pod silným vlivem své manželky, který se promítá i do jeho programu. Je tomu jen půl roku, co hlava státu slízla kritiku za to, že po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej nepřerušila dovolenou v Alpách. Nehledě na to, že k tragické události došlo v pondělí, Kiska i s rodinou zůstal na lyžovačce v jenom ze známých rakouských středisek a veřejně vystoupil až v pátek.

Též světový tisk zaznamenal, že 21. srpna chybělo vystoupení českého prezidenta Miloše Zemana. A že jako náhradu Česká televize odvysílala projev slovenského prezidenta Andreje Kisky. Například podle zpravodaje německé veřejnoprávní televize ARD v Praze způsob, jakým se v Česku vzpomíná na okupaci Československa v roce 1968, ukazuje, nakolik je země politicky rozdělená.

 

, red