Svět má novou Gretu. Politici lžou, řekla na summitu americká aktivistka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Světoví lídři se v egyptském Šarm aš-Šajchu téměř dva týdny scházeli, aby jednali o možných řešeních tzv. klimatické krize. Oči mnohých sledujících se ale místo k politikům upínají k teprve dvacetileté Američance íránského původu Sophii Kianniové. Tato aktivistka a nejmladší členka mládežnické skupiny klimatických poradců při OSN zastupuje na klimatické konferenci Blízký východ. Řadou médií již byla překřtěna na nástupkyni Grety Thunbergové. Ta se kupodivu do Egypta nedostavila.
Klimatický summit v Egyptě se tentokrát obešel bez účasti dosud zřejmě nejznámější aktivistky Grety Thunbergové. Ta se setkání světových lídrů odmítla vydat proto, že se podle ní jednalo o fórum sloužící k zastírání či ospravedlňování nepříznivých faktů za účelem zlepšení veřejného mínění o osobě či tématu (tzv. greenwashing).
Thunbergovou ale nahradili jiní mladí aktivisté, mezi nimiž nejvíce vyčnívala dvacetiletá Sophia Kianniová, která je mimo jiné už nyní je nejmladší poradkyní generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese pro oblast klimatu. Podle Kianniové, která studuje klimatickou vědu na Stanfordské univerzitě, byli mladí aktivisté během summitu v Šarm aš-Šajchu velmi úspěšní a výrazně ovlivnili výsledky jednání.
Kianniová založila neziskovou organizaci Climate Cardinals, která překládá důležité vzdělávací zdroje o změně klimatu do více než 100 jazyků. „Pro mladou generaci je to samozřejmě změna klimatu velmi naléhavý problém. Jasně jsme viděli, že dospělí lidé u moci, lidé, kteří v současné době ovládají naši vládu a legislativu, prostě odmítli v otázce klimatické krize jednat,“ uvedla Kianniová v roce 2020 pro magazín Cosmopolitan.
„Opravdu tím ohrožují naše životy, takže si myslím, že právě proto se tolik mladých lidí snažilo udělat vše pro to, aby skutečně zvýšili povědomí o klimatické krizi a vyvíjeli tlak na zvolené úředníky, aby začali jednat, i když mnozí z nás ani nemohou volit,“ dodala před dvěma lety po Thunbergové nyní zřejmě nejznámější klimatická aktivistka. V prosinci loňského roku se díky svému boji proti změnám klimatu stala jednou z osobností v žebříčku 21 pod 21 (21 úspěšných lidí pod 21 let – pozn. red.) časopisu Teen Vogue.
Za novou Gretu označil Kianniovou například italský list Il Messaggero. Podobně jako před dvěma lety totiž hovořila Kianniová o světových lídrech i nyní na summitu COP27 v Egyptě. „Jednu věc říkají, druhou dělají. Zkrátka lžou,“ řekla Kianniová ve svém projevu. „Do jakého jazyka musíme data o změnách klimatu přeložit, abyste začali jednat? Protože musím věřit, že jediný důvod, proč nepodnikáte nutné kroky rychlostí a intenzitou, kterou planeta potřebuje, je ten, že nemáte správné informace. Pokud byste správné informace měli a stejně nic nedělali, bylo by to neomluvitelné,“ vzkázala světovým lídrům Kianniová.
My speech to leaders at #COP27 yesterday was pretty clear. Here it is in each of the six official @UN languages:
— Sophia Kianni (@SophiaKianni) November 9, 2022
Stop lying
كف عن الكذب
停止说谎
Arrêtez de mentir
прекрати врать
Deja de mentir#StopLying pic.twitter.com/9jkx2yQAIb
Řada lidí na sociálních sítí i některá média označila slova Kianniové za přehnaná nebo neodpovídající skutečnosti. Podle řady názorů Kianniová přesně kopíruje agresivní rétoriku Thunbergové, kterou někteří sice oceňují, často ale spíše zaznívají hlasy, že takový narativ není konstruktivní. O Thunbergové takto například hovořil v minulosti bývalý český premiér Andrej Babiš, který v roce 2019 řekl, že se mu nelíbí tón jejího hlasu a její hysterie. Podobně hovořil i americký exprezident Donald Trump. Naopak mezi mladými lidmi mají obě výraznou podporu, na sociálních sítích má Kianniová desítky tisíc sledujících, Thunbergová například na Instagramu dokonce více než čtrnáct milionů sledujících, na Twitteru pak necelých pět milionů.