Opozice má na Hamáčka s Okamurou 7 otázek. Chce SPD nahradit ČSSD ve vládě?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zástupci opozice si pro sociální demokracii a hnutí SPD sedm otázek, od nichž si slibují vyjasnění postojů obou stran k vládě Andreje Babiše. Do České republiky totiž dorazil návrh auditní zprávy Evropské komise, který říká, že Babiš má střet zájmů. „Zajímá nás například to, zda strany budou nadále podporovat premiéra, pokud závěrečný audit bude mít stejný výsledek jako aktuální draft nebo za jakých podmínek jsou strany ochotné zastavit dotace, které jdou skupině Agrofert. Jde o zcela zásadní informace, které by měla veřejnost znát,“ řekl k tomu předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Představitelé Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, ODS a STAN ve společném prohlášení zopakovali, že podle nich ve sněmovně existuje hlasovací koalice vládních ANO a sociálních demokratů, společně s komunisty a SPD, která odmítá řešit problémy předsedy vlády. Všem subjektům pak připisují odpovědnost za Babišův střet zájmů i za všechny finanční škody, které tím tuzemsku mohly vzniknout.
Zatímco politicko-mocenské spojenectví předsedy vlády s KSČM považujeme za logické a historicky opodstatněné, obracíme se na politické strany ČSSD a SPD, aby zodpověděly tyto zásadní otázky:
Předsedy ČSSD se chceme zeptat:
1) Zda bude ČSSD nadále podporovat premiéra ve funkci, pokud finální verze auditu Evropské komise dospěje k podobným závěrům o střetu zájmů jako předběžná verze.
2) Za jakých okolností ČSSD podpoří zastavení dotací pro Agrofert a zda ČSSD považuje za správné, aby čeští daňoví poplatníci nadále přispívali k podnikání skupiny Agrofert.
3) V případě, že by došlo k obžalobě Andreje Babiše, zda považuje ČSSD za možné, aby nadále vykonával funkci předsedy vlády.
Předsedy SPD se chceme zeptat:
1) Zda má ambici nahradit ČSSD v koalici s premiérem Babišem a ANO.
2) Zda může premiér vykonávat svou funkci v případě, že finální verze auditu Evropské komise dospěje k podobným závěrům jako předběžná verze.
3) Za jakých okolností SPD podpoří zastavení dotací pro Agrofert a zda SPD považuje za správné, aby čeští daňoví poplatníci nadále přispívali k podnikání skupiny Agrofert.
4) V případě, že by došlo k obžalobě Andreje Babiše, zda SPD podpoří návrh na vyslovení nedůvěry předsedovi vlády.
Odpovědi na tyto otázky zásadně vyjasní politickou pozici premiéra. Považujeme za správné, abychom odpovědi na tyto otázky prodiskutovali osobně s předsedy ČSSD a SPD.
„Ocitli jsme se v situaci, kdy vládní koalice, ministři, stínoví vládní partneři KSČM a SPD kryjí střet zájmů českého premiéra. Namísto sebereflexe a racionálního řešení situace jsme svědky toho, že vláda odmítá jednat transparentně, trestně stíhaný premiér hystericky kope kolem sebe a útočí na nezávislé orgány Evropské unie a na pozadí toho všeho naši občané nadále dotují soukromý byznys premiéra této země. A současný 50 miliardový propad rozpočtu premiér na jednání Sněmovny svedl na Evropskou unii,“ uvedl Bartoš.
Od otázek směřovaných na ČSSD a SPD si opozice slibuje vyjasnění pozice, kterou tyto strany zaujímají v případu Babišova střetu zájmů a jejich další případné podpory stávajícímu kabinetu. „Voliči by měli mít jasno, jak na tom tyto strany a jejich představitelé jsou,“ uvedl na Twitteru šéf lidovců Marek Výborný. „Než navrhneme vyslovení nedůvěry vládě chceme znát pozice ČSSD a SPD, proto jsme jim adresovali tyto otázky,“ uvedla TOP 09.
Opozice se ve středu také snažila docílit toho, aby kabinet zajistil okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z programů Evropské unie firmám holdingu Agrofert. To však poslanci vládní ČSSD odmítli s tím, že by to bylo v rozporu se zákonem.
Návrh auditní zprávy, který před víkendem zveřejnila média, uvádí, že Babiš má na Agrofert dál vliv a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.