Boj se stereotypy

Revoluce ve filmu? Londýn zaplavily plakáty s tmavým Bondem i Potterem

Boj se stereotypy
Revoluce ve filmu? Londýn zaplavily plakáty s tmavým Bondem i Potterem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bridget Jonesovou, Jamesem Bondem nebo mileneckou dvojicí z Titanicu. Organizace Legálně černý (Legally black) tímto krokem zahájila kampaň, kde chce poukázat na stereotypní zobrazování lidí tmavé pleti v médiích. V pondělí 5. března se filmoví fanoušci dozví, kdo letos obdrží prestižní cenu filmové akademie Oskar.  

„Vyzýváme britské sdělovací prostředky, aby řešily nedostatečné zastoupení a nepravdivé informace o černých Britech v médiích tím, že dají tmavým hecům, spisovatelům a režisérům příležitost přinést do života pestrost,“ uvedla jedna z členek organizace Liv Francisová Cornibertová. Podle ní je hlavní otázkou, proč je být bílý norma. „Proč vás tak naštvala černá Hermiona? Proč by nemohl být James Bond černý?“ dodala Francisová Cornibertová.

Společnost je co se týče rasové problematiky podle Cornibertové plná stereotypů. „Nikdy se nevidí, že byste byl vykreslen jako krásný,“ dodala Francisová Cornibertová. Podle výzkumu zveřejněného společností Ofcom v roce 2017 jsou etnické menšiny nedostatečně zastoupeny ve všech pěti velkých televizních stanicích Spojeného království. „Rádi bychom spolupracovali s firmami jako Netlix, BBC a Channel 4, aby se na obrazovku dostaly skutečně reprezentativní média,“ cituje Francisovou – Cornibertovou server iNews.

Na sociálních sítích lidé reagují většinou pozitivně, brzy začala kampaň zajímat i světová média. „To jsme vůbec neočekávali,“ řekl další ze skupiny Belmiro Matos da Costa. Zároveň ale řekl, že se dočkali i kritických ohlasů, protože někteří kampaň vnímají jen jako snahu o upoutání pozornosti. „Samozřejmě, že (pozornost) chceme, ale chceme, aby se černoši objevovali ve filmech jinak a ne ve stereotypních rolích,“ vysvětlil Costa.

Podle Costy nejde jen o problém lidí tmavé pleti. „Totéž platí pro muslimy, zdravotně postižené, homosexuály a transexuály,“ dodal. Za první krok organizace považuje filmy obsazené tmavými herci. Jedná se například o Black Panther, Pacific Rim nebo Moonlight, podle organizace je ale před nimi ještě spousta práce.  

V pondělí 5. března se koná 90. ročník slavnostního udělování cen americké filmové akademie Oskar. Podle amerických médií je jedním z favoritů snímek mexického režiséra Guillerma del Tora Tvář vody a drama Tři billboardy kousek za Ebbingem.  Cena je každoročně udělována americkou Akademií filmového umění a věd od roku 1929. Od roku 2002 se ceny udělují v Dolby Theatre v Los Angeles.

nel, red