VYSTRČILOVA SCHŮZKA SE ZEMANEM

Čína mi vyhrožuje, oznámil Vystrčil po schůzce se Zemanem. Cesta na Tchaj-wan je reálnější

VYSTRČILOVA SCHŮZKA SE ZEMANEM
Čína mi vyhrožuje, oznámil Vystrčil po schůzce se Zemanem. Cesta na Tchaj-wan je reálnější

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Čína vyhrožuje předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), že pokud by chtěl pogratulovat tchaj-wanské prezidentce Cchaj Jing-wen ke zvolení, tak by to pro něj bylo „nedobré“. Uvedl to sám Vystrčil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Vystrčil na tiskové konferenci po setkání s prezidentem řekl, že zaměstnanec čínské ambasády, konkrétně čínský rada, měl telefonovat do jeho kanceláře s tím, že kdyby chtěl pogratulovat tchaj-wanské prezidentce k vítězství ve volbách, tak by to pro Vystrčila „bylo nedobré“. Nynější předseda Senátu proto následně na tiskové konferenci proklamativně prohlásil, že je rád, že na Tchaj-wanu vládne demokracie a demokraticky zvolená prezidentka.

V určitém okamžiku je podle něj potřeba postavit se za svébytnost a nezávislost České republiky, i kdyby to v krátkodobém horizontu nebylo úplně výhodné.

Vystrčil také řekl, že za této situace je jeho cesta na Tchaj-wan po krocích Číny a Zemana reálnější. "Pokud Čína hodlá pokračovat v tom, že bude diktovat Senátu, co by měl či neměl dělat, v tom okamžiku se moje cesta na Tchaj-wan stává stále reálnější a reálnější," řekl Vystrčil na tiskové konferenci. Na Tchaj-wan měl původně v plánu jet jeho předchůdce Jaroslav Kubera, který však v lednu náhle zemřel.

Se Zemanem Vystrčil mimo jiné řešil také čínský dopis, který byl adresovaný Kuberovi. Vystrčil řekl, že se neshodl s prezidentem na třech podle něj logických věcech. On by považoval za logické, že když chce někdo upozornit předsedu Senátu, aby nejel na Tchaj-wan, tak by mu měl dopis doručit do jeho kanceláře. Dopis však místo toho přišel na Pražský hrad, kde mu byl předán prezidentem a jeho spolupracovníky. „Já to považuji za nelogické a v tomto pohledu na tuto nelogičnost jsme se s panem prezidentem neshodli,“ řekl nynější předseda Senátu po schůzce. Podle něj se se Zemanem neshodli ani v pohledu na to, jakou váhu dokument má.

, tkc

19. května 2020