Rozhodnutí v kauze Mlejnek budí rozpaky. Opozice mluví o hazardu s bezpečností země
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hazard s Českem, bezpečnostní riziko a další silné výrazy zaznívají ve spojení s kauzou Mlejnek. Rozhodnutí vlády o setrvání Petra Mlejnka v pozici šéfa civilní rozvědky budí pochybnosti a rozhořčení zejména od opozice. Současná vláda Petra Fialy (ODS) s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) neshledali důvody k odvolání Mlejnka z pozice ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace. „Rakušan hazarduje s bezpečností země, lže a poškozuje při tom důstojníky vojenského zpravodajství,“ kritizuje ministra šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Za „vážné bezpečnostní riziko“ to označil bývalý generál Jiří Šedivý nebo exministr zahraničí Cyril Svoboda. Také bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek pochybuje o tom, že se jedná o „efektivní cestu k odstranění pochybností“.
K výsledku vládního jednání o setrvání Mlejnka v pozici šéfa špionů se vyjádřil bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Premiér jasně deklaroval, že si ‚nepřeje žádné pochybnosti o tajných službách‘,“ uvedl Kalousek. „Kdo by si je taky přál? Jenom si vůbec nejsem jist, že zrovna tohle je efektivní cesta k odstranění pochybností,“ poznamenal bývalý ministr financí.
„Nejsem bezpečnostní expert, ale byl jsem 6 let členem Bezpečnostní rady státu a o tajných službách něco vím. Pan Mlejnek v čele ÚZSI je vážné bezpečnostní riziko už jenom proto, že může být snadno vydíratelný,“ dodal Kalousek s tím, že jde o bezpečnost České republiky.
Premiér jasně deklaroval, že si “nepřeje žádné pochybnosti o tajných službách”. Kdo by si je taky přál? Jenom si vůbec nejsem jist, že zrovna tohle je efektivní cesta k odstranění pochybností. https://t.co/AgT7mEYgu4
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) August 17, 2022
To, že Petr Mlejnek nemá co dělat na postu ředitele ÚZSCI, si také myslí exministr zahraničí a pozdější Babišův poradce Cyril Svoboda i bývalý šéf Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. I přes bezpečnostní prověrku může představovat bezpečnostní riziko, řekli pro CNN Prima News.
„Jestli je pravda, že má bezpečnostní prověrku pouze na stupeň ‚tajné‘, tak v té funkci nemá co dělat,“ oznámil Svoboda s tím, že se jedná o „velký průšvih“. „Měl by být nahrazen někým jiným,“ dodal bývalý šéf diplomacie. Obává se toho, že kvůli tomu nebude mít v čele služby autoritu.
S tím souhlasí také generál ve výslužbě Jiří Šedivý. „Pokud neznáme, co bylo obsahem těch jednání, tak musíme spoléhat jen na to, co řekl jeden či druhý,“ poznamenal Šedivý a dodal, že „je to skutečně bezpečnostní riziko“.
„Rakušan hazarduje s bezpečností země“ tvrdí Babiš
Ticho nezůstal ani šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Ministr Rakušan hazarduje s bezpečností země, lže, poškozuje při tom důstojníky vojenského zpravodajství a pan premiér Fiala v něj má plnou důvěru,“ soptil Babiš na ministra vnitra Víta Rakušana.
Ke kritice vládního rozhodnutí se také přidal poslanec opozičního hnutí ANO Jiří Mašek. „Po jednání vlády je kolem Petra Mlejnka více otázek než odpovědí. To civilní rozvědku zásadně poškozuje,“ uvedl místopředseda výboru pro bezpečnost. „Tak výsledek jednání teď už Redlovy vlády se šéfem špiónů je, že všechno je v pohodě,“ napsal Mašek na Twitteru s tím, že Mlejnek vše „hezky vysvětlil a navíc se i moc hezky pochválil a ministři to zbaštili.“
Tak výsledek jednání teď už Redlovy vlády se šéfem špiónů je, že všechno je v pohodě. Prý jim to hezky vysvětlil a navíc se i moc hezky pochválil a ministři to zbaštili. Tak to je dobře. Kdyby si pozvali pana Redla, tak by asi také zjistili, že nic neudělal. A co teprve Krejčíře.
— Jiří Mašek (@MasekJir) August 17, 2022
Znepokojení také vyjádřil investigativní novinář Janek Kroupa, který kauzu odhalil. „Momentálně pana Mlejnka prověřují jeho podřízení,“ upozornil Kroupa na „přinejmenším podivný“ způsob zásadní prověrky . Aktuálně Mlejnek disponuje bezpečnostní prověrkou na stupni „tajné“, ale měl by mít prověrku o stupeň vyšší.
Vláda ve středu neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní rozvědky. Funkci by nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné, prohlásil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kabinet ve středu se šéfem ÚZSI diskutoval v důvěrném režimu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) mimo jiné vláda obdržela informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr.
O Mlejnkově budoucnosti se hovořilo v souvislosti s jeho kontakty s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze Dozimetr obviněn. Rakušan dříve uvedl, že Mlejnek má jeho důvěru. Šéf ÚZSI disponuje prověrkou NATO Secret a bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné, o vyšší stupeň zažádal. „Pokud by takovou prověrku (na stupeň přísně tajné) nezískal, tak v té chvíli nemá kompetence k tomu, aby vykonával tuto funkci,“ uvedl Rakušan.