Změna plánu. Celoplošné testování nebude, řekl Prymula. Na Slovensku ano, ale dobrovolné
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) opustil svůj ambiciózní plán, v němž chtěl nechat otestovat celou českou populaci. Nejprve si chce ověřit deklarovanou spolehlivost tzv. antigenních testů v regionech se zhoršenou koronavirovou situací, jako je Karvinsko či Uherskohradišťsko. Testování měli provádět praktičtí lékaři, ti se ale k záměru stavěli skepticky z toho důvodu, že již nyní jsou dost vytížení. Slovensko rovněž plánuje celoplošné testování, na rozdíl od původního návrhu ale bude zřejmě dobrovolné.
Celoplošné testování mělo být dobrovolné a zdarma, Prymula dříve uvedl, že doufá v účast alespoň šesti milionů lidí. Používat se k němu mají takzvané antigenní testy, tedy levnější, rychlejší, ale méně přesná varianta oproti nyní využívaným testům metodou PCR. Rozšířené a plošné testování na koronavirus Prymula minulý týden v úterý jmenoval jako jeden ze tří pilířů strategie pro další boj s epidemií covidu-19.
Po pondělním jednání vlády ale nakonec od svého záměru ustoupil, alespoň pro nejbližší týdny. Nejprve se chce ujistit, že antigenní testy dokážou zachytit dostatečný počet nakažených. „Až budeme mít jistotu, že záchytnost v tom modelu je taková, jakou chceme mít, tak bychom šli do plošnějšího schématu s tím, že určitě nepůjdeme do modelu, kdy bychom protestovali kompletně celou populaci,“ řekl.
Rozdíl mezi antigenními testy a metodou PCR by se měl ověřit v regionech typu Karvinska, Uherskohradišťska a ve třech zařízeních sociální péče ve Středočeském kraji a v Praze, uvedl ministr. „S nimi to bude detailně probráno, abychom byli schopni to zrealizovat,“ doplnil. Uherskohradišťsko patří nyní k regionům, které jsou koronavirem zasažené nejvíce, na Karvinsku byli v létě plošně testováni zaměstnanci těžební firmy OKD, kde se nákaza rozšířila.
Zatím není ani jasné, kdo bude testování provádět. Prymula řekl, že nadále diskutuje s praktickými lékaři, zmínil ale i zubaře a další kategorie lékařů. „Potřebujeme to postavit tak, aby ten projekt byl životaschopný a abychom ho nemuseli v průběhu nějakým způsobem měnit,“ řekl ministr. Právě praktičtí lékaři se k ambicióznímu plánu stavěli skepticky, podle mnohých by bylo nereálné, aby zvládali běžný provoz v ordinacích a zároveň testovali na covid-19 obrovské množství lidí.
Na Slovensku bude test asi dobrovolně, připustil Matovič
Změny plánu celoplošného testování se dočkali i na Slovensku, to bude nejspíše dobrovolné. Kdo se ale žádným testem neprokáže, bude muset nastoupit do karantény, řekl v úterý premiér Igor Matovič. Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech země je naplánována už na konec tohoto týdne, hlavní část se pak uskuteční zejména o dalších dvou víkendech. „S velmi velkou pravděpodobností to (testování) bude dobrovolné. Lidé, kteří se neprokážou jakýmkoliv testem, ať z tohoto státního otestování nebo když soukromě podstoupí test jinde, budou po následujících deset dnů v karanténě,“ uvedl Matovič.
Zorganizováním a provedením testování, které podle Matoviče nemá v Evropě a ve světě obdoby, kabinet pověřil armádu. Předseda slovenské vlády řekl, že po celé zemi bude zřízeno na 5000 odběrných míst, které by podle dřívějších informací měly zhruba kopírovat hlasovací místnosti při volbách. Stát na to potřebuje nasadit 20 000 zdravotníků.
Matovič spolu s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím již veřejně vybídli zdravotnický personál, aby se do akce dobrovolně zapojil. Krajčí neuvedl, zda v opačném případě vláda zdravotníkům účast na akci nařídí. Motivovat je má nejen odměna, ale i příplatek ve výši 20 eur (546 korun) za každého zjištěného nakaženého pro ty pracovníky, kteří budou vykonávat samotné odběry vzorků. Testování o víkendu má podle Matoviče zase zajistit, že zůstane zachována běžná zdravotnická péče.
čtk,