Evropské banky letos propuštějí více než 44 000 lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejméně deset evropských bank oznámilo od počátku letošního roku zrušení více než 44 000 pracovních míst. Tento celkový počet potvrzuje obtížnou dobu, které toto odvětví prochází, když čelí nízkým úrokovým sazbám a politickým a obchodním problémům ve světě. Současně ale dochází k zavádění nových technologií, které si vyžádají nové odborné pozice. Píše o tom nedělní vydání deníku Le Figaro.
Naposledy v pátek oznámily propuštění Commerzbank a Societé Générale, která vlastní například českou Komerční banku. Francouzská skupina Societé Générale, která zaměstnává více než 147 000 lidí, byla jednou z prvních, když v roce 2015 avizovala redukci své sítě poboček ve Francii. Na léta 2016 až 2020 naplánovala rušení 3 550 pracovních míst po celém světě.
Commerzbank, druhá největší německá banka, která je již několik let v problémech, oznámila tento pátek rušení 200 poboček a 4300 pracovních míst po celém světě. Zároveň ale plánuje do budoucna vytvořit 2000 nových pracovních míst. Commerzbank, v níž má spolková vláda asi 15% podíl, se také hodlá zbavit své lukrativní polské dceřiné společnosti mBank. Prodej má za cíl financovat digitalizaci bankovního systému a přeorientování svých aktivit v Německu v oblasti retailového bankovnictví a malých podniků.
Deutsche Bank, první německá banka, na začátku července oznámila největší plán restrukturalizace ve své historii, když se chystá do roku 2022 škrtnout 18 000 pracovních míst. V loňském roce již odstranila 6000 pracovních pozic. Deutsche Bank, která se nikdy nezotavila z finanční krize v roce 2008, teď plánuje, že se zaměří na Evropu a Německo v oblasti retailového bankovnictví a podnikání. To je pokládáno za její poslední šanci na přežití.
Britský bankovní gigant HSBC na začátku srpna oznámil překvapivý odchod svého šéfa Johna Flinta, necelé dva roky poté, co nastoupil do své funkce, a současně rušení 4000 pracovních míst. Banka založená v Londýně, ale aktivní po celém světě a zejména v Asii, je velmi zranitelná vůči obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy. Další velkou výzvou pro HSBC je Brexit.
Po několika letech vzestupů a pádů se další britské bance, Barclays, začalo v roce 2018 dařit. Na začátku srpna banka uvedla, že ve druhém čtvrtletí zrušila na 3000 pracovních míst.
Rovněž belgická skupina KBC, která mimo jiné vlastní ČSOB, uvedla, že jen v Belgii plánuje zrušit do roku 2022 na1400 pracovních míst s cílem zlepšit „provozní efektivitu“.