Porušil Babiš zákon o střetu zájmů? Rozhodnout mají úředníci z malé radnice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Otázkou, zda premiér Andrej Babiš stále ovládá holding Agrofert a vlastní média, se budou zabývat úředníci z malé radnice v Černošicích. Právě sem totiž dorazil podnět Transparency International ČR (TI), podle něhož premiér porušuje zákon o střetu zájmů. Těžký úkol úředníkům ale může ulehčit sám Andrej Babiš. Ten totiž má možnost požádat, aby případné porušení zákona, a tedy přestupek řešil sněmovní mandátový a imunitní výbor. Platí to pro všechny senátory a poslance, chrání je totiž imunita.
„Podle zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich si poslanec či senátor může vybrat mezi standardním přestupkovým řízením a disciplinárním řízení před mandátovým a imunitním výborem,“ uvedla pro Echo24 právnička Transparency International Sylvie Kloboučková.
Nyní leží podnět Transparency international u Městského úřadu v Černošicích. Pokud ten shledá, že Andrej Babiš zákon porušil, může premiérovi udělit pokutu. Obdobně by postupoval i sněmovní výbor. „Pokud úřad správní řízení zahájí, může udělit maximální pokutu 250 tisíc. To jsou pro pana Babiše samozřejmě drobné, ale jde o princip,“ dodala Kloboučková.
Zda dá premiér přednost sněmovnímu výboru, aby podnět řešil, zatím není jasné. Babiš je tento týden na dovolené. Ještě před tím ale označil tvrzení Transparency International za nesmysly. „To, co tvrdí Transparency International, jsou nesmysly. Svou firmu jsem vložil do svěřenského fondu, jak mi určil zákon, který sněmovna přijala jenom kvůli mně, a tím jsem se vzdal celé firmy. TI nemá žádné důkazy, že bych jakkoli firmu nebo média ovlivňoval, protože je ani mít nemůže, nic takového se neděje,“ uvedl. Opak tvrdí šéf Transparency International David Ondráčka. Důkazy prý mají.
TI připravuje i druhý podnět, tentokrát pro Evropskou komisi. Hotový by mohl být v půlce září. Zaměří se v něm na otázku oprávněnosti čerpání evropských dotací holdingem Agrofert.
Zda úřad s Babišem zahájí správní řízení, by mohlo být jasné do měsíce
Případ nyní leží na bedrech Městského úřadu v Černošicích. Jak rozhodne, by mohlo být jasné zhruba za měsíc. Posoudit podnět TI bude pro úřad ale náročné. „Posoudit náš podnět je extrémně složitá věc, hodně technická a právní. Pan starosta Černošic říkal, že tomu budou věnovat maximální pozornost a případně si vyžádají další expertní stanoviska. Věříme, že to úřad zvládne. Jinam jsme podnět zaslat nemohli, tak je zákon nastaven. Ideální to není ani z hlediska rozhodovací praxe, ta se může napříč úřady lišit, a může tak vznikat nerovnost,“ řekla Sylvie Kloboučková.
Zkušenosti se zákonem o střetu zájmů ale úřad má. „Náš úřad běžně řeší přestupky dle zákona o střetu zájmů, podněty se často týkají nevyplnění oznámení podle § 12 odst. 1 zákona o střetu zájmů (tedy např. oznámení o majetku – pozn. red) veřejnými funkcionáři. Tento případ je ale specifický,“ uvedl pro deník Echo24 vedoucí odboru přestupků úřadu v Černošicích Josef Sedláček.
Zda řízení zahájil, nebo ne, úřad sdělí právě autorovi podnětu TI, pokud o to požádá. Pozvat kvůli vysvětlení může úřad premiéra Babiše, ale i zástupce TI. „V rámci přípravného řízení prošetřujeme podněty, a pokud dospějeme k odůvodněnému závěru, že byl přestupek spáchán, zahajujeme řízení. V opačném případě věci odkládáme. Nic konkrétního ale sdělit nemohu,“ uvedl Josef Sedláček.