Babiš si pohlídá prodej ArcelorMittalu, slibuje odborářům. Jde mu o udržení pracovních míst
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Andrej Babiš (ANO) při setkání s odboráři huti ArcelorMittal slíbil, že si „pohlídá“, aby důsledkem prodeje společnosti nebylo propuštění či zastavení výroby v Ostravě. Po středečním jednání s předsedou to prohlásil předseda Odborové organizace ArcelorMittalu Ostrava Petr Slanina. Babiš to posléze potvrdil na Twitteru. Odborářům také řekl, že se kvůli podmínkám prodeje hutí setká se zástupci Evropské komise i kupující společnosti Liberty House.
„Věřím, že (Babiš) udělá, co bude moci a nebude opakovat chyby, které vláda udělala při prvním prodeji hutí,“ uvedl Slanina. Dodal, že je chybou, že stát nemá pro tyto případy určené strategické podniky.
Navázal na něj přímo premiér. „Dnes jsem odborářům z ArcelorMittal slíbil, že budu jednat s novým vlastníkem o budoucnosti firmy, napsal ve středuv twitterovém příspěvku. „Chci se osobně přesvědčit o tom, že nový majitel bude do firmy investovat, rozvíjet ji a HLAVNĚ, že udrží všech 6500 pracovních míst, která živí na Ostravsku skoro 100 tisíc lidí,“ doplnil Babiš.
Dnes jsem odborářům z ArcelorMittal slíbil, že budu jednat s novým vlastníkem o budoucnosti firmy. Chci se osobně přesvědčit o tom, že nový majitel bude do firmy investovat, rozvíjet ji a HLAVNĚ, že udrží všech 6500 pracovních míst, která živí na Ostravsku skoro 100 tisíc lidí.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 31. října 2018
„Vysoce si ceníme, že se pan premiér zapojil do této záležitosti, protože chápeme a plně si uvědomujeme důležitost oceláren pro region i ČR,“ reagovala Liberty pro ČTK.
Úmyslem společnosti jsou podle ní investice pro zvýšení objemu výroby, čímž by měla vzniknout další pracovní místa.V následujícím roce chce Liberty zvednout produkci oceli o 500 000 tun na 2,5 milionu tun a bude se podle svého vyjádření snažit, aby se výrobní kapacita zvedla až na tři miliony tun ročně. „Investujeme minimálně 150 milionů eur v příštích pěti letech s cílem prodloužit životnost koksovací pece, rekonstruovat vysoké pece, vylepšit spékárnu rud a zároveň investovat do efektivity a zvýšení kvality výrobků. Hodláme zajistit pracovní místa všem zaměstnancům. S rostoucím objemem výroby budeme usilovat o zvyšování počtu zaměstnanců a zároveň investovat do jejich rozvoje,“ sdělila firma.
Odborové organizace ArcelorMittalu Ostrava poslaly Evropské komisi námitky proti prodeji podniku firmě Liberty House, protože se domnívají, že by prodej huť trvale a nezvratně poškodil. Liberty House uvedla, že na převzetí všech závodů, které kupuje od skupiny ArcelorMittal včetně ostravské hutě, je finančně připravena. V Ostravě chce pokračovat v připraveném investičním plánu.
ArcelorMittal Ostrava produkuje ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. I s dceřinými společnostmi má téměř 7000 zaměstnanců. V roce 2017 vytvořila čistý zisk 3,2 miliardy korun, o 1,9 miliardy korun více než v roce 2016.
Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala ostravskou huť prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Podle podmínek EK se musí některých podniků zbavit, aby neměla příliš velký podíl na evropském trhu. Britská firma Liberty House, jež by se měla stát novým vlastníkem ostravského podniku, patří do skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance britského podnikatele Sandžíva Gupty.
Liberty má koupit i podniky ArcelorMittal Galati v Rumunsku, ArcelorMittal Skopje v Makedonii a ArcelorMittal Piombino v Itálii. Podmínkou pro uzavření transakce je dokončení akvizice huti Ilva, schválení kupce Evropskou komisí a projednání s odborovými organizacemi.
Liberty se sídlem v Londýně patří do GFG Alliance, což je globální skupina působící v oblasti výroby energie, těžebního průmyslu, kovozpracujícího průmyslu, inženýrství, logistiky a finančních služeb. Další pobočky společnosti jsou v Dubaji, v Hongkongu, v Singapuru, v Sydney, v Paříži a v New Yorku. Skupina působí přibližně ve 30 zemích světa a má zhruba 14 000 zaměstnanců.