„Jsem hrdý, že jsem bránil Itálii.“ Salvini přišel o imunitu, může být souzen za bránění vylodění migrantů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Italský senátor Matteo Salvini může být souzen v další kauze týkající se jeho protiimigrační politiky, kterou prosazoval jako ministr vnitra od června 2018 do září 2019. Horní komora parlamentu ho ve čtvrtek zbavila imunity pro trestní stíhání kvůli tomu, že loni v srpnu odmítl povolit vylodění migrantů z humanitární lodi Open Arms v italském přístavu. Informovala o tom agentura ANSA. V jiném podobném případu přišel Salvini o imunitu v únoru, soud byl ale kvůli covidu-19 odložen na říjen.
Italští senátoři zbavili Salviniho imunity jen těsně, a to poměrem hlasů 149 ku 141. Sicilská prokuratura viní sedmačtyřicetiletého politika z nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Salvini loni v srpnu povolil vylodění stovek migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.
Letos 12. února italští senátoři rozhodli stejně v jiné kauze, kterou má na starost soud v Katánii a která se týká případu z loňského července. Salvini tehdy jako ministr vnitra nedovolil okamžité vylodění na 130 migrantů zachráněných ve vodách Středozemního moře. Kromě desítky z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli všichni čekat v přístavu na palubě lodi pobřežní stráže Gregoretti, než několik zemí EU slíbilo, že je převezmou.
„Jsem hrdý na to, že jsem bránil Itálii. Udělal bych to znovu a udělám to znovu, protože migrační vlna tento měsíc je šestkrát větší, než byla před rokem, když (strana) Liga byla ve vládě,“ řekl dnes k hlasování Senátu Salvini.
Se svou stranou Liga Salvini z vlády odešel loni v září, když inicioval rozpad vládní koalice v naději, že budou předčasné volby, v nichž chtěl zúročit své tehdy stoupající preference. Volby se ale nekonaly, protože Salviniho koaliční partner uzavřel nové spojenectví s částí opozice.
Po nástupu do úřadu ministra vnitra v červnu 2018 prosadil Salvini přísnou protiimigrační politiku, kterou mnozí Italové vítali, protože jejich země se tehdy potýkala s masovou migrační vlnou z Afriky. Uzavíráním přístavů si ale Salvini vysloužil kritiku, protože migranti prchající před násilím a bídou z Afriky museli trávit několik dní, někdy i týdnů na palubách lodí. Dřívější vylodění umožnil obvykle jen několika migrantům se zdravotními potížemi.
Salvini jako ministr povolil vylodění všech z lodě až poté, co země EU slíbily, že migranty převezmou. Podobnou praxi aplikuje i Malta, která se takto stejně jako tehdy Salvini snaží přimět EU k systémovému řešení.
Salviniho se chce u soudu hájit i s argumentem, že uzavírání přístavů nebylo jen jeho rozhodnutí, ale že se na něm podíleli i ostatní členové tehdejší vlády. Tu tvořila koalice Salviniho Ligy a Hnutí pěti hvězd (M5S), které po rozpadu tohoto spojenectví uzavřelo koalici s tehdy opoziční Demokratickou stranou (PD).
Nová vláda už přístavy migrantům neuzavírá, i když letos několik měsíců to rovněž dělala jako karanténní opatření kvůli pandemii covidu-19, v níž byla Itálie hodně zasažena. Migranty tehdy začala umisťovat do karantény mimo jiné na trajekt u Sicílie. S příchodem léta migrační vlna do Itálie nyní opět zesílila.